Obez çocukların tedavisinde yüksek lifli diyetin rolü
Role of high fiber diet in the treatment of obesity in children
- Tez No: 115450
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
38 ÖZET Amaçlar Çalışmamızda obez çocuklarda yüksek lifli diyet ile standart diyeti karşılaştırarak aşağıdaki faktörleri araştırmak istedik; 1. Yüksek lifli diyet standart lifli diyete göre daha fazla kilo kaybına yol açmakta mıdır? 2. Yüksek lifli diyetin lipitlerin düşürülmesinde standart diyete göre bir üstünlüğü var mıdır? 3. Yüksek lifli diyet, kalsiyum ve fosfor gibi bazı elementlerin kaybına yol açmakta mıdır? Denekler Araştırmamız, rast gele yöntemli kontrol gruplu klinik bir çalışmadır ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışma grubu olarak yaş dağılımı 8-13 yıl arasında ve ortalama yaş 10.50±1.46 yıl olan 21 kız (% 52.5) ve 19 erkek (% 47.5) toplam 40 sağlıklı obez çocuk rast gele seçildi. Kontrol grubu olarak yaş dağılımı 8-12 yıl arasında ve ortalama yaş 10.1±1.6 yıl olan 17 kız (% 57) ve 13 erkek (% 43) toplam 30 sağlıklı çocuk alındı. Çalışma grubuna dahil 40 şişman çocuk, yüksek lifli diyet alan (Grup A) ve standart lifli diyet alan (Grup B ) olmak üzere rast gele iki eşit grubu ayrıldı. Her iki gruba da yaşa göre 1200-1500 kalori ve olacak şekilde dengeli düşük kalorili bir diyet uygulandı. Grup A'nın diyetinde doğal lif miktarı 10-12 gram/1000 kalori ve grup B'nin diyetinde doğal lif miktarı 4-5 gram/1000 kaloriydi.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY Aim In our study we gave high fiber and standard fiber diets to obese children in order to compare the following objectives: 1. Whether high fiber diet is superior in weight reduction than standard fiber diet. 2. Whether high fiber diet is superior in the reduction of lipids compared to standard fiber diet. 3. Whether high fiber diet plays a röle in the loss of some elements such as calcium and phosphorus. Subjects The study was a randomized controlled clinical trial carried out at the metabolic out-patient polyclinic in the Pediatrics department of Cerrahpaşa hospital, Istanbul university. The study group consisted of randomly selected 40 obese children of whom 21 (52.5 %) were girls and 19 (47.5%) were boys between the ages of 8-13 years with an average age of 10.50±1.46 years. The control group consisted of 30 healthy children of whom 17 (57%) were girls and 1 3 (43%) were boys between the ages of 8-1 2 years with an average age of 10.10±1.6years. The 40 obese children who were taken in the study were randomly distributed into two equal groups receiving high fiber diet (Group A) and standard fiber diet (Group B). The subjects in both the groups received an age suitable balanced low caloric diet of 1200-1500 calorie. The natural fiber content in the diet of group A was 10-12 grams/1000 calorie whereas it was 4-5 grams/1000 calorie for group B.