Diyet kalitesinin tip 1 diyabetli adölesanların metabolik kontrolü ve beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of diet quality on metabolic control and nutritional status of adolescents with type 1 diabetes
  1. Tez No: 518863
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tip 1 diyabette tıbbi beslenme tedavisinin önemli bir parçası olan diyet kalitesinin iyi olması ile metabolik kontrol ve optimal antropometrik ölçümler sağlanmakta ve kan lipid profili iyileştirilebilmektedir. Bu araştırma, Tip 1 diyabetli adölesanların diyet kalitesinin saptanması ve diyet kalitesinin belirli antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Endokrin Polikliniği'nde takip edilen 10-19 yaş aralığındaki 110 Tip 1 diyabetli adölesan katılmıştır. Araştırmada bireylere ait genel bilgiler, antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular, kan basınçları, beslenme alışkanlıkları, üç günlük besin tüketim kaydı sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The good dietary quality, an important part of medical nutrition therapy of Type 1 diabetes, provides metabolic control and optimal anthropometric measurements, and improves blood lipid profile. This research was conducted to determine the dietary quality of adolescents with type 1 diabetes and to assess the relationship between dietary quality and specific anthropometric measurements and biochemical parameters. One hundred and ten type 1 diabetic adolescents between the ages of 10-19 who applied to the Child Endocrine Policlinic of Ankara University Medical Faculty Cebeci Hospital participated in the research. In this study, general information about an individual, anthropometric measurements, biochemical findings, blood pressures, nutritional habits, data obtained from the result of three consecutive days of dietary intake were evaluated.