Pankreas kanseri hücre hattında nanopartikülkullanılarak siRNA aracılı gen susturulması
siRNA mediated gene silencingthe in the pancreatic cancer cell line using nanoparticles
  1. Tez No: 606204
  2. Yazar: BÜŞRA KÜÇÜKEKMEKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZE BUDAK YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde kanser, ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü‟nün (WHO) verilerine göre kanser kaynaklı ölümlerin, 2018'de 9,6 milyon kişi olduğu bildirilmektedir. Yeni dünya kanser istatistikleri ise kanser kökenli ölümlerin ilerleyen dönemlerde ilk sırada yer alacağı öngörmektedir. Ülkemizde kanser, % 19,7 oran ile ölüm nedenleri arasında yine ikinci sırada yer almaktadır. Bu oranın % 6‟lık kısmını ise pankreas kanseri oluşturmaktadır. Pankreas kanseri belirti vermeden ilerleyen kanser türleri arasındadır. Pankreas kanserinin tanısındaki güçlükler ve hücrelerin agresif niteliğinin tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemesi en önemli nedenleri arasındadır. Günümüzde bu hastalıkla mücadelede birçok farklı tanı ve tedavi yöntemi uygulanmaktadır ancak bunların normal hücreleri de etkilemesinden dolayı yan etkileri oldukça fazladır. Son zamanlarda tedavi sürecindeki bu olumsuz etkilerin en aza indirgenebilmesi için hedef bölge odaklı yöntemlere yönelik geliştirilme çalışmaları sürdürülmektedir. Bu yöntemlerden gen terapi, ise tedavide ilerleyen süreç açısından umut vericidir. Gen terapi yönteminde RNA interferans (RNAi) molekülleri büyük önem taşımaktadır. RNAi moleküllerden bir tanesi küçük kodlanmayan RNA (small ii interfering RNA; siRNA)‟dır. siRNA parçalarının, hedef gene çeşitli mekanizmalarla iletimi ile hedef genlerde iyileştirme, susturma ya da işlev kazandırma gibi birçok terapi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak bu çalışmalarda, bazı zorluklar ile karşılaşılmaktadır. Karşılaşılan en büyük zorluk, DNA moleküllerinin hedef hücrelere verimli şekilde ulaştırılamamasıdır. Son zamanlarda bu verimi arttırmak için farklı moleküller kullanılmaktadır. Bunlardan nanopartiküller; görüntüleme sistemlerinden, kontrollü ilaç salımına, gen susturmadan, gen aktarımına kadar birçok alanda yerini almaya başlamıştır. Bu çalışmada pankreas kanserinin oluşum ve gelişiminde önemli rol oynayan K-RAS geninin, CAPAN-1 hücre hattında siRNA ve altın nanopartikül kullanılarak susturulması amaçlandı. Elde edilen verilere göre kRAS siRNA‟nın CAPAN-1 hücresindeki hasarlı kRAS geninin ekspresyonunu azalttığı gözlendi. Bu konuda daha fazla bilgi birikimine gereksinim olmasına karşın altın nanopartikül siRNA kompleksinin hedef genin susturulmasında etkili bir şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Today, cancer is the second leading cause of death. According to World Health Organization (WHO) data, cancer-related deaths are reported to be 9.6 million people in 2018. On the other hand, the new world cancer statistics predict that cancer-related deaths will take first place in the future. In Turkey, cancer is the second leading cause of death with a rate of 19.7%. 6% of this rate is pancreatic cancer. Pancreatic cancer is one of the types of cancer that develops without symptoms. Difficulties in the diagnosis of pancreatic cancer and the aggressive nature of the cells adversely affect the treatment process are among the most important reasons. Many different diagnostic and treatment methods are being used in the fight against this disease, however, these side effects are quite high as they affect normal cells. In order to minimize these negative effects in the treatment process, efforts are being made to develop target-oriented methods. Gene therapy is one of the promising methods in terms of progress in the treatment. RNA interference (RNAi) molecules are of great importance in gene therapy. One of the RNAi molecules is small interfering RNA (siRNA). Several methods of therapy are employed, such as the transmission of siRNA fragments to the target gene by various mechanisms, such as amelioration, silencing or functionalization of the target genes. However, some difficulties are encountered in these studies. The biggest iv challenge is the inability to efficiently deliver DNA molecules to target cells. Recently, different molecules have been used to increase this yield. Nanoparticles; imaging systems, controlled drug release, gene silencing, gene transfer has started to take place in many areas. In this study, it was aimed to silence the K-RAS gene which plays an important role in the formation and development of pancreatic cancer by using siRNA and gold nanoparticle in CAPAN-1 cell line. It was observed that kRAS siRNA decreased expression of damaged kRAS gene in CAPAN-1 cell. Although more information is needed on this subject, it is thought that gold nanoparticle siRNA complex can be used effectively in silencing the target gene.