Geçmişten günümüze türk bahçe kültürü ve tasarım özellikleri
Turkish garden culture from past to present and its designspecifications
- Tez No: 606203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİRE ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kültür mirası niteliğinde olan bahçeleri, tarihi, kültürel ve dini değerlerin insan eliyle yapılandırılmış sosyo-mekansal yansımaları olarak tanımlayabiliriz. Bu yönüyle bahçeler, hem akademik hem de bilimsel açıdan önemli kaynak değerine sahiptirler. Bu bağlamda bakıldığında bahçe kültürüne dair araştırmalar, kültürel kimliğin ve çeşitliliğin korunması açısından son derece önem arz eder. Hızlıca değişen ve kalıcı olmayan bahçe tasarımlarıyla, göçebe yaşamdan yerleşik yaşama geçen Türk toplumunun değişim sürecine dair önemli ipuçlarına ulaşılabilirdi. Ne yazık ki değerlendirme yapılabilecek bahçe örneği çok az bulunmakta ve var olanların da değişime uğrayıp uğramadıkları kesin olarak bilinmemektedir. Bu araştırma ile amaçlanan, Türk tarihinde bahçenin yeri, bahçeye karşı tavır ve tutumları, etkileşimleri, değişimleri, Türk bahçelerin genel karakteristik özellikleri ve dolayısıyla bahçe kültürlerinin irdelenmesidir. Bu kapsamda Türklerin bahçe kültürü ve özellikleri, tarihsel arka plana dayalı olarak mekansal gelişim ve değişim süreci açısından araştırılmış; fiziksel özellikleri, tasarım eleman ve ilkeleri mekansal ve işlevsel açıdan anlatılmıştır. Yapılan bu çalışmanın, gerek bahçe kültürüne dair araştırmalarda, gerekse Türk bahçelerinin detaylı bir şekilde incelenmesinde başvurulabilecek bir kaynak olarak katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gardens that are cultural heritage, historical, cultural and religious values can be defined as human-structured socio-spatial reflections. In this respect, gardens have significant resource value both academically and scientifically. In this context, research on horticultural culture is very important for the protection of cultural identity and diversity. With the rapidly changing and non-permanent garden designs, important clues about the change process of the Turkish society from nomadic life to settled life could be reached. Unfortunately, there are very few examples of the garden to be evaluated and it is not known whether the existing ones have changed. The aim of this research is to examine the place of the garden in Turkish history, attitudes and attitudes towards the garden, interactions, changes, general characteristics of Turkish gardens and hence the culture of the garden. In this context, the garden culture and characteristics of Turks were investigated in terms of spatial development and change process based on historical background; physical properties, design elements and principles are explained in terms of spatial and functional aspects. It is thought that this study will contribute as a resource that can be used both in researches on garden culture and in the examination of Turkish gardens in detail.