Pankreas kanseri hücre hattında arum dioscoridis bitki ekstraktının anti-kanserojenik etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-cancerogenic effects of arum dioscoridis plant extract on pancreatic cancer cell line
  1. Tez No: 838379
  2. Yazar: BERMAL BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BOSTANCIERİ, DOÇ. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Malign özelliği yüksek olan pankreas kanseri, erken tanısının zor olması ve hızlı metastaz riskiyle ölüm oranı yüksek olan ciddi bir hastalıktır. Fenolik bileşikler kanserin başlama, ilerleme, anjiyogenez ve metastaz aşamalarında pek çok yolakta etkili olabilmektedir. Çalışmamızda Arum dioscoridis etanol ekstraktının (ADEE) pankreas kanseri üzerindeki anti-kanserojenik etkilerinin, in vitro kültür ortamında PANC-1 hücreleriyle belirlenmesi hedeflendi. A. dioscoridis bitkisinin etanol ekstraksiyonu yapılmıştır. ADEE'nin toplam fenolik madde içeriği 2,4732±0,05 μg GAE/mg ekstrakt olarak saptanmıştır. Anti-oksidan aktiviteyi tanımlamak amacıyla yapılan 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) serbest radikal yakalama yöntemiyle IC50 değeri 76,494 μg/ml olarak saptanmıştır. LC-MS/MS'le ekstrakta en fazla miktarda bulunan fenolik bileşik sinarosid (4,948 mg/kg) olarak tespit edilmiştir. PANC-1 ve HEK293 hücre hatlarında hücre canlılığına etkisi MTT'yle belirlenerek, hücrelere IC50 dozlarında 48 saat ADEE uygulaması yapılmıştır. Western blot, qRT-PCR yöntemiyle kantitatif ekspresyon analizi ve inflamasyon tespitine ilişkin immünoreaktivite çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak, A. dioscoridis'in, PANC-1 hücre hattında anti-proliferatif ve anti-enflamatuar etkilerinin tespit edilmesine rağmen, anti-kanser etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer, which is highly malignant, is a serious lesion with a high mortality rate due to the difficulty of early diagnosis and the risk of rapid metastasis. Phenolic compounds can be effective in many pathways in cancer initiation, progression, angiogenesis and metastasis stages. The aim of our study was to determine the anticarcinogenic effects of Arum dioscoridis ethanol extract (ADEE) on pancreatic cancer using PANC-1 cells in in vitro culture medium. Ethanol extraction of A. dioscoridis was performed. The total phenolic content of ADEE was determined as 2.4732±0.05 μg GAE/mg extract. The IC50 value was determined as 76.494 μg/ml by 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) free radical capture method to define the anti-oxidant activity. The highest amount of phenolic compound in the extract was determined as cynaroside (4,948 mg/kg) by LC-MS/MS. The effect on cell viability in PANC-1 and HEK293 cell lines was determined by MTT and the cells were treated with ADEE at IC50 doses for 48 hours. Western blot, quantitative expression analysis by qRT-PCR and immunoreactivity studies for inflammation detection were performed. As a result, it was observed that A. dioscoridis had anti-proliferative and anti-inflammatory effects in PANC-1 cell line, but no anti-cancer effect.