Değerli toz metal alaşımların üretilmesi
Production of precious powder metal alloys
- Tez No: 606207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, 3 boyutlu metal yazıcı füzyon makinelerinde kullanılan Ag92,5Cu7,5 metal tozları iki farklı metot ile üretilmiştir. İlk olarak normal katılaştırma yöntemi ile Ag92,5Cu7,5 (Gümüş-Bakır) külçe alaşımları elde edilerek tel makinasında çekme işlemi sonrasında çubuk şeritler üretilmiştir. Ag92,5Cu7,5 çubuk şeritler kullanılarak gaz atomizasyon yöntemi ile toz alaşım elde edilmiştir. İkinci yöntem olarak saf Cu toz metali ve hidrometalurji yöntemi ile üretilen saf Ag toz metalleri kullanılarak Ag92,5Cu7,5 toz metal alaşımı mekaniksel alaşımlama tekniği üretilmiştir. İki farklı yöntem ile üretilen alaşımların yapısal özellikleri X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu-enerji dağıtımlıx-ışını spektroskopisi (SEM-EDX) ve ısısal davranışları diferansiyel termal analiz (DTA)ile incelenmiştir. Her iki yöntemle elde edilen alaşımların XRD deseninde kristal yapıda olduğu tespit edilmiştir. SEM görüntülerinde toz tanelerinin ortalama büyüklüklerinin 100μm olduğu belirlenmiştir. EDX sonuçları ile Ag92,5Cu7,5 alaşımının nominal kompozisyon ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. DTA analizleri sonucunda gümüşün erime noktası olan 931ºC'de endotermik bir pik gözlenmiştir. Sonuç olarak Ag92,5Cu7,5 alaşımıgaz atomizasyonu ve mekaniksel alaşımlama ile toz şeklinde başarılı bir şekilde üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag92,5Cu7,5 metal powder used in 3-D metal printer fusion machines was produced by two different methods. First, Ag92,5Cu7,5 (Silver-Copper) ingot alloys were obtained by normal solidification method and rod strips were produced after drawing in the wire machine. Powder alloy was obtained by gas atomization method using Ag92,5Cu7,5 bar strips. As a second method, Ag92,5Cu7,5 powder metal alloy mechanical alloying technique was produced by using pure Cu powder metal and pure Ag powder metals produced by hydrometallurgy method. The structural properties of the alloys produced by two different methods were investigated by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopyenergy dispersed x-ray spectroscopy (SEM-EDX) and thermal behavior by differential thermal analysis (DTA). The alloys obtained by both methods were found to be crystalline in XRD pattern. In SEM images, the average size of the powder grains was determined to be 100μm. The EDX results indicated that the Ag92,5Cu7,5 alloy was compatible with the nominal composition. As a result, the Ag92,5Cu7,5 alloy was successfully produced in powder form by gas atomization and mechanical alloying. At the end of DTA Analyses, an endothermic peak was observed at 931ºC, the melting point of silver. As a result, the Ag92,5Cu7,5 alloy was successfully produced in powder form by gas atomization and mechanical alloying.