Konya ilinin farklı lokasyonlarında üretilen bal arısı, bal ve polende ağır metal düzeyi ve bazı fiziko-kimyasal özelliklerin belirlenmesi
Determination of heavy metal level and some physico-chemical properties in honey bee, honey and pollen produced in different locations of Konya province
  1. Tez No: 606208
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Konya'da dört'ü şehir merkezinin çevresine dört'ü de kırsal alana olmak üzere toplam sekiz farklı lokasyona beşer adet bal arısı kolonisi yerleştirilmiştir. Bu kolonilerden alınan bal arısı, bal ve polen örneklerinde ağır metal (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn) miktarları tespit edilerek, şehir çevresi ile kırsal alan karşılaştırılmıştır. Ayrıca bal örneklerinde renk, kül, elektriksel iletkenlik, pH, serbest asitlik, briks, refraktif indeks, nem, toplam fenolik madde ve antioksidan kapasitesi, polen örneklerinde ise renk, kül, toplam fenolik madde ve antioksidan kapasitesi gibi bazı fiziko-kimyasal özellikler belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda bal arısı, bal ve polen örneklerinde ağır metaller bakımından en yüksek değerler şehir çevresi lokasyonlarında, en düşük değerler ise kırsal alan lokasyonlarında bulunmuştur. Farklı lokasyonlardan elde edilen, bal örneklerinin Cd ve Pb değerleri arasında ve polen örneklerinin Cd değerleri arasında istatistik fark önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in eight different locations in Konya, four of which were in the vicinity of the city center and four of them were in rural areas. At the each of the eight locations, five honey bee colonies were placed. The amount of heavy metal (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn) in honey bee, honey and pollen samples taken from these colonies was determined and compared with the urban environment and rural area. In addition, some physico-chemical properties such as color, ash, electrical conductivity, pH, free acidity, brix, refractive index, moisture, total phenolic and antioxidant capacity in honey samples and color, ash, total phenolic and antioxidant capacity in pollen samples were determined. As a result of the study, the highest heavy metal values in honey bee, honey and pollen samples were found in urban surroundings and the lowest values were found in rural locations. There was no significant difference between Cd and Pb values of honey samples and Cd values of pollen samples obtained from different locations.