Sofralık tavuk yumurtalarını farklı sıcaklıklarda depolamada, farklı viyol çeşitleri kullanılmasının yumurta kabuk mikrobiyolojisi ve yumurta kalitesi üzerine etkisi
Effects of using different viol type on egg shell mikrobiology and egg quality at different storage temperature in table eggs
  1. Tez No: 606210
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN PARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı sofralık tavuk yumurtalarının karton, plastik ve normal viyollerde farklı sıcaklıklarda depolamanın yumurta kabuk mikrobiyolojisi ve yumurta kalitesi üzerin etkisi araştırılmıştır. Araştırmada toplam 450 adet sofralık tavuk yumurtası kullanılmıştır. Yumurtalar deneme gruplarına; normal viyol, plastik kapaklı viyol ve karton kapaklı viyol olarak 3 farklı gruba rastgele dağıtılmıştır. Viyollerde yumurtalar 28 gün süresince oda sıcaklığında (25±2°C) ve buzdolabı sıcaklığında (4±2 °C) depolanmıştır. Denemenin 0, 7, 14, 21 ve 28 günlerinde her gruptan 10 adet yumurtada kalite ve her gruptan 5 adet yumurtada yumurta kabuğunda toplam bakteri, maya-küf ve koliform analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of storage of table hen eggs in cardboard, plastic and normal viols at different temperatures on egg shell microbiology and egg quality. A total of 450 table chicken eggs were used in the study. Trial groups; the eggs were randomly distributed into three groups as normal, plastic, and cardboard. The eggs were stored at room temperature (25 ± 2 ° C) and refrigerator temperature (4 ± 2 ° C) for 28 days. On the 0, 7, 14, 21 and 28 days of the experiment, 10 eggs from each group for quality traits and 5 eggs from each group were analyzed for total bacteria, yeast-mold and coliform.