Çocuk oyun alanlarında yeni arayışlar; Erzurum kenti örneği
Analysis of school gardens' physical qualifications and contribution to education after landscape design in Erzurum
  1. Tez No: 606212
  2. Yazar: NAIYER GHESHLAGH SOFLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çocukların yaşamında oyun alanlarının önemli bir rolü vardır. İdeal açık oyun alanı, günümüzün kent çocuğu için doğal açık alanı olmalıdır. Fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel ve yaratıcı oyunlara da teşvik etmelidirler. Bütünsel çocuk gelişimi, çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel ve motor becerilerini geliştirmeyi ifade eder. Oyun, çocuklarda erken gelişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Oyun yoluyla çocuklar yaratıcı problem çözme, sosyal fantiyeler, organizasyon, liderlik, gözlem, işbirliği, öz farkındalık ve öz düzenlemeyi öğrenir. Bu becerileri uygulamak için, çocuklar kapalı olmayan dinamik ortamlara ihtiyaç duyarlar . Bu araştırma; Öncelikle Erzurum kent merkezinde yer alan mevcut çocuk oyun alanlarının bir analizi yapılmıştır. Kent merkezindeki belirlenen 5 parkta ekipmanlar ve tasarımla ilgili gözlemler yapılmıştır. Ayrıca bu parklarda ebeveyn bahçe alanına yönelik istek ve beklentilerini ortaya koymak amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan gözlemler ve arazi çalışmaları sonucu; Erzurum kent merkezinde yer alan çocuk oyun alanında istek ve beklentilerini karşılamadığı, mevcut oyun bahçelerinin estetik, fonksiyonel kriterler gözetilmeden ve standartlara uygun olmayan şekilde tasarlandığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen veriler sonucu ilk defa soğuk iklim bölgeleri için uygulamaya yönelik özgün öneri bir çocuk oyun alanı tasarımı yapılmıştır. Öneri çocuk oyun alanı tasarımında yıl boyu alanda uygun tasarımlar üzerinde dürülmüş ve bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Playgrounds play an important role in the modern children's world. The ideal outdoor playground should be a natural outdoor environment for today's urban child. They should also encourage physical, social, emotional, mental and creative play. Holistic child development refers to the development of the child's social, emotional, cognitive and movement skills. Play is an integral part of early development in children. Through play, children learn creative problem solving, social activities, organization, leadership, observation, collaboration, self-awareness and self-regulation. To practice these skills, children need dynamic environments that are not closed. In this research; Firstly, an analysis of the existing children's playgrounds in the city center of Erzurum was made. Equipment and design observations were made in 5 parks in the city center. Also, a survey was carried out in these parks to reveal the wishes and expectations of the parents from a garden area. As a result of the observations and field studies, it was concluded that the children's playgrounds which placed in the city center of Erzurum did not meet their wishes and expectations, and the existing playgrounds were designed without considering aesthetic, functional criteria and in compliance with the standards. For the first time, as a result of the obtained data, a unique playground design recommended for cold climatic zones has been proposed. In the proposed children's playground design focus is on all-season appropriate design and some suggestions were given.