Gerçek zamanlı – çok parametreli veri toplama sistemi
Real time – multiparameter data collection system
  1. Tez No: 745427
  2. Yazar: SERTAÇ SELİM SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında, sismoloji alanındaki uygulamalarda MEMS teknolojisinin kullanımı incelenmiştir. Küçük yapıda, düşük güç tüketimine sahip MEMS sensörler kullanılarak yapılan bu çalışmada yaklaşık 20 km çapta bulunan depremlere karşılık gelen en yüksek ivmenin saptanmasını gözlemlenmiştir. Oluşturduğumuz tek bir sistem sayesinde; hem deprem izleme, hem deprem uyarı sistemi hem de bir sismik cihazı oluşturarak çok küçük maliyetlerde ve enerji tüketiminde veri kaydı yapıp bunları kullanılabilir hale getirdik. Cihaza ek olarak metan gazı, hava sıcaklığı, nem, manyetik alan ve hava basıncını ölçen sensörler ekleyerek küçük bir istasyon oluşturduk. Ağın tasarımında mikrodenetleyiciler ve MEMS sensörler kullanılmıştır. Bu yapının izlenebilmesi için gerekli olan yazılım hazırlanarak kullanılabilir hale getirilmiştir. Tasarlanan cihazlar ve yazılım çalıştırıldıktan sonra deprem kayıtları ve diğer sensörlere ait veriler alınmaya başlanıp bu veriler kullanılarak bir uyarı sistemi tasarımı yapılmıştır. Sismik verilerin kalitesi, alınan verilerin doğruluğunu, cihazın konumunu ve cihazın arızalı olup olmadığını göstermektedir. Bu nedenle veri kalitesini analiz edebilmek için bir veri kalitesi değerlendirme yazılımı hazırlanıp; kaydedilen veriler üzerinde veri kalitesi değerlendirmesi yapılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of MEMS technology in applications in the field of seismology was examined. In this study, using small-sized, low-power MEMS sensors, it was observed that the highest acceleration corresponding to earthquakes with a diameter of about 20 km was detected. Using a single system we created; we created both an earthquake monitoring, an earthquake warning system and a seismic device, recording data at very small costs and energy consumption and making them usable. In addition to the device, we created a small station by adding sensors that measure methane gas, air temperature, humidity, magnetic field and air pressure. Microcontrollers and MEMS sensors are used in the design of the network. The software necessary to monitor this structure has been prepared and made usable. After the designed devices and software were run, earthquake records and data of other sensors were started to be taken and a warning system was designed using these data. The quality of the seismic data indicates the accuracy of the received data, the location of the device and whether the device is faulty. For this reason, a data quality evaluation software should be prepared to analyze the data quality; Data quality assessment was made on the recorded data and the results were discussed.