Van yöresi bazı çalı ve ağaç türlerinin yem değerlerinin ve metan üretim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of nutritive value and methane production potential of acacialeaves
- Tez No: 606229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan ve ruminantlar için potanisyel yem kaynağı olan meşe, dişbudak ve patlangaç yaprağının Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz olmak üzere 4 farklı dönemde toplanan bitki örneklerinde; besin madde içerikleri, in vitro gaz üretimi, metabolik enerji içerikleri ve organik madde sindirilebilirlikleri düzeyleri belirlenmiştir. Meşe yaprakarının Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz dönemlerine ait KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla 51.7-61.5; 4.1-5.6; 9.1-6.4; 3.8-4.7; 39.00-47.4; 31.2-38.1 değerleri arasında tespit edilmiştir. Patlangaç yaprakarının Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz dönemlerine ait KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla 56.1-65.3; 8.0-11.6; 12.2-8.3; 4.0-5.9; 35.2-43.4; 25.1-32.4 değerleri arasında tespit edilmiştir. Diş budak yaprakarının Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz dönemlerine ait KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla 57.0-65.3; 6.8-9.6; 9.4-7.3; 7.0-8.9; 34.4-42.4; 28.4-33.1 değerleri arasında tespit edilmiştir. Meşe yapraklarında dönemlere göre, GÜ, CH4, CH4, ME ve OMS düzeyleri ise sırasıyla 30.8-25.3 ml, 3.5-3.7 ml, %11.4-14.6, 7.8-9.3 MJ/kg KM, %54.6-60.1 aralarında tespit edilmiştir. Patlangaç yapraklarında dönemlere göre, GÜ, CH4, CH4, ME ve OMS düzeyleri ise sırasıyla 40.5-32.8 ml, 8.2-9.4 ml, %20.2-28.6, 8.4-10.3 MJ/kg KM, %60.6-65.1 aralarında tespit edilmiştir. Diş budak yapraklarında dönemlere göre, GÜ, CH4, CH4, ME ve OMS düzeyleri ise sırasıyla 30.6-22.8 ml, 6.0-8.4 ml, %19.6-36.8, 10.5-12.3 MJ/kg KM, %50.6-57.1 aralarında tespit edilmiştir. İstatistiki analiz sonucunda, dönemler arasında farklılık önemli çıkmıştır. Gaz üretim tekniği hızlı, ekonomik, yemler ve hayvan besleme açısından önemli sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Potential concept feed source, oak, ash and leaves the popper, butane, and in April for ruminants in a market area in Turkey, May, June and harvested plants in 4 different places, including plans in July; nutrient production, in vitro gas production, metabolic energy consumption and organic matter The levels of KM, HK, HP, HY, NDF and ADF (%) of Oak leaves during the Engagement, May, June and July periods (51.7-61.5); 4.1 to 5.6; 9.1 to 6.4; 3.8-4.7; 39.00 to 47.4; 31.2-38.1 shown in the field shown. The levels of KM, HK, HP, HY, NDF and ADF (%) of the poplar leaves for April, May, June and July were 56.1-65.3; 8.0 to 11.6; 12.2 to 8.3; 4.0 to 5.9; 35.2 to 43.4; 25.1-32.4. KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of Engagement, May, June and July of tooth gnaws were 57.0-65.3; 6.8-9.6; 9.4 to 7.3; 7.0 to 8.9; 34.4 to 42.4; 28.4-33.1. In oak leaves, 30.8-25.3 ml, 3.5-3.7 ml, 11.4-14.6%, 7.8-9.3 MJ / kg KM, 54.6-60.1% were performed at GU, CH4, CH4, ME and OMS levels according to periods. According to the periods, 40.5-32.8 ml, 8.2-9.4 ml, 20.2-28.6%, 8.4-10.3 MJ / kg KM, 60.6-65.1% were performed in GU, CH4, CH4, ME and OMS periods. According to the periods, 30.6-22.8 ml, 6.0-8.4 ml, 19.6-36.8%, 10.5-12.3 MJ / kg KM, 50.6-57.1% were performed at GU, CH4, CH4, ME and OMS levels. Statistical analysis unit, inter-period diversity has emerged. The gas production technique is fast, economical, the importance of feed and animal husbandry is important.