Van yöresi sanayi sitesinde çalışan işçilerin kan serumlarında bazı elementler (çinko, krom, kurşun ve kadmiyum) ile bazı karaciğer enzimleri (ast, alt) seviyesinin tayini
Examining the level of some levels (zinc, chromium, lead and cadmium) and some liver enzymes (ast, alt) within the blood-serum of the car-reparing shops in the vicinity of Van
- Tez No: 168610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, sanayi sitesinde çalışan işçilerin kan serumlarında bazı elementler (çinko, krom, kurşun ve kadmiyum) ile bazı karaciğer enzimlerinin (AST, ALT) seviyesi araştırıldı. Araştırma materyali Van yöresi sanayi sitesinde çalışan işçiler ile sanayi bölgesi dışında yaşayan kişilerden alınan kan serumlarından oluşturuldu. Araştırma kişisel alışkanlıklar dikkate alınarak yürütülmüştür. Hasta ve kontrol grubunda alınan kan örneklerinde kurşun, kadmiyum, çinko, krom ve enzim aktiviteleri ölçülerek elde edilen sonuçlar student T-testine göre analizler yorumlandı. Elde edilen sonuçlara göre sanayi sitesinde çalışan işçilerde AST miktarı 27.3055± 9.50 U/L kontrol grubundaki AST miktarı 19.56+ 4.97 U/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the level of some elements (zinc, chromium, lead, and cadmium), and some liver enzymes (AST, ALT) within the blood-serum of the workers at the car-repairing shops in the vicinity of Van. Examining material was made from the blood taken from the workers at the car- repairing shops, and from those who live out of that cite. Personal habits were taken into consideration while this investigation was fulfilled. The sample blood was taken Brom the patient and the control group, and was examined for the level of zinc, chromium, lead, and cadmium, and for some liver enzymes such as; AST, and ALT. And the results were evaluated according to the“Student T-test ”. It was found that for the workers at the car-repairing shops, the quantity of AST was 27.3055+ 9.50 U/L and for the control group it was 19.56+ 4.97 U/L.