Akasya yaprağının besleme değeri ve metan üretim potansiyelinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of nutri̇ti̇ve value and methane producti̇on potenti̇al of acacia leaves
  1. Tez No: 606232
  2. Yazar: İLKAY DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan ve ruminantlar için potanisyel yem kaynağı olan akasya yaprağının (Robiniapseudacacia) Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos olmak üzere 4 farklı dönemde toplanan bitki örneklerinde; besin madde içerikleri, in vitro gaz üretimi, metabolik enerji içerikleri ve organik madde sindirilebilirlikleri düzeyleri belirlenmiştir. Akasya yaprakarının Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemlerine ait KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla 36.41-52.25; 12.35-9.13; 21.54-14.24; 3.97-7.08; 36.10-43.12; 25.52-33.07 değerleri arasında tespit edilmiştir. Akasya yapraklarında dönemlere göre, GÜ, CH4, CH4, ME ve OMS düzeyleri ise sırasıyla 38.78-44.22 ml, 4.11-5.56 ml, %10.60-12.57, 8.27-7.61 MJ/kg KM, %55.23-48.63 aralarında tespit edilmiştir. İstatistiki analiz sonucunda, dönemler arasında farklılık önemli çıkmıştır. Gaz üretim tekniği hızlı, ekonomik, yemler ve hayvan besleme açısından önemli sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, found in many parts of Turkey and ruminant feed source for potential concept it is acacia leaves (Robinia pseudacaci) May, June, plant sample scollected in four different periods, namely July and August; nutrient contents, in vitro gas production, metabolic energy contents and digestibility levels of organic matter were determined. KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of acacia leaves for May, June, July and August were 36.41-52.25; 12:35to 9:13; 21:54 to 14:24; 3.97-7.08; 36.10-43.12; It was determined between 25.52-33.07 values. Acacia leaves according to periods, GU, CH4, CH4, ME and OMS levels were 38.78-44.22 ml, 4.11-5.56 ml, 10.60-12.57%, 8.27-7.61 MJ / kg KM, 55.23-48.63% respectively. As a result of statistical analysis, the difference between the periods was significant. The gas production technique is fast, economical and gives important results in terms of feed and animal feeding.