Semptomatik ve şiddetli intrakranial aterosklerotik hastalık tedavisinde enterprise stent etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospectıve evaluatıon of the effect of enterprıse stent ın the treatment of symptomatıc and severe ıntracranıal atherosclerotıc dısease
- Tez No: 606231
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN HAKYEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İntrakranial aterosklerotik hastalık (İAH) iskemik inme ve tekrarlayıcı geçici iskemik atakların en sık sebeplerinden biridir. Tedavisinde ilk olarak medikal yöntemler ve risk faktörlerinin kontrolü önerilmektedir. Medikal tedaviye rağmen tekrarlayıcı semptomu olan olgular endovasküler yaklaşımdan fayda görebilmektedir. Enterprise stentin (Codman Corporation, Miami Lakes, FL, USA) endovasküler tedavi etkinliğinin ve tedavi sonrası komplikasyon oranlarının değerlendirilmesi amaçlandı. İAH'bulunan ve departmanımızda endovasküler yolla Enterprise stent kullanılarak tedavi edilmiş 25 olgu çalışmaya dahil edildi. Her bir olgunun endovasküler tedavi öncesi dönemdeki klinik ve radyolojik bulguları, tedavi sırasında ve sonraki takip dönemine ait klinik ve radyolojik bulgular tespit edildi. Periprosedüral dönem (tedavi sonrası ilk 30 gün) major komplikasyon oranı %8 (2/25) olarak izlendi. Postprosedüral dönemde (30 gün sonrası) iskemik komplikasyon oranı %12 (3/25) olarak izlendi. Ölüm ve intrakranial kanama saptanmadı. Toplamda olguların %8'inde stent içi restenoz görüldü. Peri ve postprosedüral dönem kombine nörolojik morbidite oranı %12 olarak saptandı. Enterprise stent kullanımı, medikal tedaviye rağmen semptomları devam eden olgularda, doğru hasta seçimi yapıldığı takdirde düşük mortalite ve morbidite riski taşıyan bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
İntracranial atherosclerosis is one of the most common causes of stroke and is associated with a high risk of recurrent ischemic attack. Medical methods and control of risk factors are recommended as first treatment option. Endovascular approach may benefit patients with recurrent symptoms despite medical treatments. The aim of this study was to evaluate the efficacy and complication rates of endovascular treatment with Enterprise stent (Codman Corporation, Miami Lakes, FL, USA). 25 patients with intracranial atherosclerotic disease treated with Enterprise stent via endovascular route in our deparment were included in the study. The clinical and radiological findings of each case before endovascular treatment and the clinical and radiological findings of the patients during and after the follow-up period were determined. Major procedure-related complications during the periprocedural period (30 days) were encountered in 2/25 (8%) cases. In the postprocedural period (after 30 days), the rate of ischemic complication was 3/25 (12%). No patient suffered from intracranial bleeding or died during the follow-up period. Stent restenosis was seen in 2/25 (%8) of the patients. Combined neurological morbidity rate was %12 in periprocedural and postprocedural period. The use of Enterprise stent is a treatment modality in patients with persistent symptoms despite medical treatment, with low risk of mortality and morbidity if appropriate patient selection is made.