Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesi'ndeki elektromanyetik alan kirliliğinin farklı hava koşullarına göre analizi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the electromagnetic field pollution according to different weather conditions in Marmara University Başıbüyük Campus
  1. Tez No: 606260
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL GÖKHAN BÖCEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin sürekli gelişimi ile insanların teknolojik cihazlara olan ilgileri artmaktadır. Elektrik ile çalışan cihazlar elektrik ve manyetik alan oluşturmaktadır. Elektrik ve manyetik alan kirliliği uluslararası kuruluşlar ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından limit değerlerle sınırlandırılmıştır. Elektromanyetik alanın şiddetini elektrikle çalışan sistemin gücü ve sisteme olan mesafe etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesi'ndeki elektromanyetik alan kirliliğinin farklı hava koşullarına göre ve periyodik olarak analizi yapılmıştır. Ölçümler 19 farklı noktada yapılmıştır ve sonuçlar haritalandırılmıştır. Ölçümde SRM 3006 model selektif radyasyon metre cihazı kullanılmıştır. Ölçümler 27 MHz – 3 GHz frekans aralığında yapılmıştır. Ölçüm sonuçları ulusal ve uluslararası sınır değerlerle karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. Ölçüm sonuçlarının sınır değerlerin oldukça altında olduğu gözlemlenmiştir. Yerleşke içerisindeki farklı elektromanyetik alan noktalarının insanlardaki enerji ve stres durumundaki olası değişimleri gözlemlemek amacıyla Gaz Boşalım Görselleştirmesi tekniği kullanılmıştır. Bu teknik ile enerji ve stres ölçümü Bio-well cihazıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçüm sonuçlarına göre stres ve enerji durumunda bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous development of technology and, accordingly, people's interest in technological devices is increasing. Electric powered devices generate electricity and magnetic fields. Electrical and magnetic field pollution is limited to limit values by international organizations and Turkey's Information Technologies and Communication Authority (BTK). The intensity of the electromagnetic field affects the power and the distance to the system. In the thesis study, electromagnetic field pollution in Marmara University Başıbüyük Campus was analyzed periodically and according to different weather conditions. Measurements were performed at 19 different points and the results were mapped. SRM 3006 model selective radiation meter was used in the measurement. Measurements were made in the frequency range of 27 MHz to 3GHz. Measurement results were compared with national and international limit values and evaluated. It was observed that the measurement results were well below the limit values. Gas Discharge Visualization (GDV) technique was used in order to observe the possible changes in the energy and stress situation of the different electromagnetic field points within the campus. Energy and stress measurement with GDV technique was performed with Bio-well device. According to the measurement results, no change in stress and energy status was observed.