Farklı başkalaşım yöntemlerinin insansız hava araçları üzerine uygulanması
Application of different metamorphosis methods on unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 606259
  2. Yazar: ERTUĞRUL KARATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu doktora tezi kapsamında bir İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) üzerindeki aktif başkalaşım sistemi, üzerine ilaveten eklenen aktif akış kontrol sistemi (AAKS) ve ayrıca otonom uçuş kontrolünde kullanılan uçuş kontrol sistemi (UKS) eş zamanlı olarak literatürde ilk defa tasarlanıp hem boylamasına hem de yanlamasına uçuş performansı en iyilenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasında kullanılan ZANKA-II B adlı İHA'nın mevcut İHA'lardan en temel üstünlükleri hem aktif başkalaşım hem de aktif akış kontrolü özelliklerine sahip olmasıdır. İlgili eş zamanlı tasarım esnasında literatürde ilk defa adaptif rassal bir optimizasyon yöntemi olan SPSA de bu doktora tezi kapsamında uygulanmıştır. Teorik ve hesaplamalı olarak İHA, aktif başkalaşım ve aktif akış kontrolcüsü tasarlanmasında bilgisayar ortamında SOLIDWORKS, FLUENT ve MATLAB yazılımlarından faydalanılmıştır. İlgili adaptif rassal optimizasyon yöntemi olan SPSA, yükselme zamanı, oturma zamanı ve maksimum aşımdan oluşan ve ayrıca hem boylamasına hem de yanlamasına uçuş terimlerini içeren bir maliyet fonksiyonunu minimize edecek şekilde kullanılmıştır. Optimizasyon uygulanması sonunda elde edilen sonuçlar ile birlikte Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi (HUBF) Model Uçak Laboratuvarı'nda (MUL) hem aktif başkalaşım hem de aktif akış kontrol sistemine sahip otonom optimum uçuş performanslı bir İHA elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD dissertation a Unmanned Aerial Vehicle (UAV) having active morphing capability, and also active flow control system (AFCS) is first time simultaneously designed in the literature with flight control system (FCS) used for autonomous flight control. Also, both longitudinal and lateral flight performance is tried to be optimized. The main superiority of UAV used in this dissertation called as ZANKA-II B from existing UAVs is having both active morphing and active flow control properties. For related simultaneous design an adaptive stochastic optimization method called as SPSA is first time used in the literature inside of this PhD dissertation. For theoretical and computational design of UAV having active morphing and active flow controller, in computer environment software of SOLIDWORKS, FLUENT, and MATLAB are benefitted. Related adaptive stochastic optimization method called as SPSA is used as minimizing a cost function capturing rise time, settling time and maximum overshoot, and also terms of longitudinal and lateral flights. After application of optimization, in Erciyes University (i.e. ERU) Faculty of Aeronautics and Astronautics (i.e. FoAA) Model Aircraft Laboratory (i.e. MAL), an UAV having both active morphing and active flow control system, and also optimum autonomous flight performance is obtained.