Cyclamen coum ve Cyclamen persicum'da farklı büyüme düzenleyicileri, eksplant tipleri ve genotipin organogenesis üzerine etkisi
The effect of different growth regulators, explant types and genotype on organogenesis in C.coum and C.persicum
- Tez No: 606274
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında C. coum ve C.persicum türlerinde, yaprak ve yaprak sapı ve yumru eksplantları kullanılarak organogenesis yöntemi ile rejenerasyon araştırılmıştır. C.coum ve C.persicum türlerinde kallus ve sürgünlerin elde edilmesi için farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda GA3, Prolin, Spermin, NAA, IBA, BA ve Kinetin içeren yedi farklı bitki büyüme düzenleyicileri ve MS,B5, ROM ve WPM ortamları denenmiştir. Kallus ve sürgün oluşumu, GA3, Prolin, Spermin, NAA ve Kinetin içeren ortamlarda görülürken, IBA ve BA içeren ortamlarda görülmemiştir. En yüksek rejenerasyon oranları in vitro'da muhafaza edilen C.persicum ve tohumdan çimlendirilen C.coum bitkiciklerden alınan eksplantlar ile kurulan denemeden elde edilmiştir. Bu denemede, C.persicum türünde kallus oluşum oranları, yaprak sapında %15.6, yaprak eksplantlarında, %13.5 ve yumru eksplantından %23.9'dur. C.persicum türünde kallus oluşumunda en başarılı ortam ve eksplant interaksiyon sonuçları ise MS ortamı ve yumru eksplantından ( %39.6), sürgün oluşumunda ise WPM ortamı ve yaprak sapı eksplantından (%14.58), kök oluşumunda da WPM ortamı ve yaprak sapı eksplantından (%12.5) elde edilmiştir. C.coum türünde kallus oluşum oranları yaprak sapı eksplantlarında %20.8, yaprak eksplantlarında %12.5 ve yumru eksplantında %32.3 şeklinde gelişme göstermiştir. C.coum türünde kallus oluşumunda en başarılı ortam ve eksplant interaksiyon sonuçları ise WPM ortamı ve yumru eksplantından (%45.8), sürgün oluşumunda B5 ortamı ve yumru eksplantından (%16.6) ve kök oluşumunda ise ROM ortamı ve yaprak eksplantından (%60.42) elde edilmiştir. Her iki türde de 0.5 mg/l GA3, 1 mg/l prolin, 0.05 mg/l spermin, 3 mg/l Kinetin ve 1 mg/l NAA hormonları ve 1/2 MS ortamında kallus oluşumu görülmüştür. Elde edilen kallusların sürgün ve köke dönen gelişim aşamaları mikroskop ile görüntülenmiştir ve aşamalara ait farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, regeneration by organogenesis technique was searched using leave, petiole and rhizome explants of C. coum and C. persicum species. Different combination and concentrations of 7 different plant growth regulators (GA3, Prolin, Spermin, NAA, IBA, BA ve Kinetin) and MS,B5, ROM ve WPM media were tested to get callus and shoot structures in C.coum ve C.persicum species. Callus and shoot formation were observed from the media with GA3, Prolin, Spermin, NAA and Kinetin. Nothing was observed from the media with IBA ve BA. The highest regeneration ratio was obtained from the experiments coming from in vitro C.persicum plants and C.coum germinated from seeds. In this experiment, callus formation ratios were obtained from petiole, leave and rhizome explants as 15.6%, 13.5% and 23.9%. In C.persicum, the best interaction between media and explant was observed from MS medium and rhizome explants (39.6%) for callus formation, WPM medium and petiole (14.58 %) for shoot formation, WPM medium and petiole (12.5 %) for root formation. In C.coum, callus formation ratios were obtained from petiole, leave and rhizome explants as 20.8%, 12.5% and 32.3%. In C.coum, the best interaction between media and explant was observed from WPM medium and rhizome explants (45.8 %) for callus formation, B5 medium and rhizome (16.6 %) for shoot formation, ROM medium and leave explant (12.5 %) for root formation. Callus formation was observed from 1/2 MS media with 0.5 mg/l GA3, 1 mg/l prolin, 0.05 mg/l spermin, 3 mg/l Kinetin ve 1 mg/l NAA in both C.persicum and C. coum species.