Cyclamen Mirabile hildebr saponinleri üzerinde farmakognozik çalışmalar
Pharmacognostical studies on the saponins from Cyclamen Mirabile hildebr
  1. Tez No: 48166
  2. Yazar: MESUT ERSAN ŞATANA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırmada, endemik bir tür olan Cyclamen mirabile Hildebr. (Primulaceae) yumrularının saponinleri üzerinde çalışılmıştır. Kromatografik yöntemler (KK, OBSK, VSK) kullanılarak, yumrulardan sekiz triterpenik saponin izole edilmiştir; cyclaminorin, deglucocyclamin, cyclacoumin, cyclamin, isocyclamin, isoanagalloside B, cyclamirabilin ve mirabilin. Bu bileşiklerin yapı analizleri, kimyasal ve başlıca spektroskopik yöntemler (İR, 1D ve 2D-NMR, FAB-Kütle Sp.) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bileşikler arasında, cyclamin, deglucocyclamin ve isocyclamin bilinen saponinlerdir. Cyclaminorin ve cyclacoumin, daha önce ilk kez tarafımızdan Cyclamen coum Miller türünden elde edilmiştir. Üç pentaglikozidik saponin, mirabilin, cyclamirabilin ve isoanagalloside B, ilk olarak Cyclamen mirabile'den izole edilmiş olan, doğa ve bilim için yeni bileşiklerdir, izolasyon çalışmaları sırasında, sadece cyclamirabilin ve isoanagalloside B karışım halinde elde edilmiş, kimyasal yapıları 2D-NMR spektrumlarından (TOCSY, HMQC, HMBC) yararlanılarak yorumlanmıştır. Elde edilen saponinlerin antimikrobiyal etkileri (antibakteriyel ve antifungal) incelenmiş, tüm saponinlerde bakterilere karşı anlamlı bir etki gözlenmemesine karşın, cyclamin, cyclaminorin ve deglucocyclamin, maya benzeri Candida türlerine karşı en etkili saponinler olarak saptanmıştır. Anahtar kel\me\er:Cyclamen mirabile, Primulaceae, triterpenik saponin, mirabilin, cyclamirabilin, isoanagalloside B, antimikrobiyal aktivite. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, saponins from the tubers of Cyclamen mirabile Hildebr., which is one of the endemic Cyclamen species in Turkey, were investigated. By using chromatographic methods (CC, MPLC, VLC), eight triterpenic saponins were isolated from the corms; cyclaminorin, deglucocyclamin, cyclacoumin, cyclamin, isocyclamin, isoanagalloside B, cyclamirabilin and mirabilin. The structural analysis of these compounds were carried out by chemical and mainly spectroscopic (IR, 1D- and 2D-NMR, FAB-MASS) means. Among the compounds isolated, cyclamin, deglucocyclamin and isocyclamin were known saponins. Cyclaminorin and cyclacoumin have been formerly isolated from Cyclamen coum Miller. Three pentaglycosidic saponins, mirabilin, cyclamirabilin and isoanagalloside B, which are new compounds for nature and science, were isolated from Cyclamen mirabile for the first time in this study. During the isolation procedures, cyclamirabilin and isoanagalloside B, were isolated as a mixture and the structures of these compounds elucidated from the 2D-NMR spectra (TOCSY, HMQC, HMBC). Antimicrobial activities (antibacterial and antifungal) of the isolated saponins were also investigated. Although none of the saponins showed significant activity against bacteria, cyclamin, cyclaminorin and deglucocyclamin were found to be most active compounds against Candida species. Key Words -.Cyclamen mirabile, Primulaceae, triterpenic saponin, mirabilin, cyclamirabilin, isoanagalloside B, antimicrobial activity.