Toplu konutlarda kullanıcı memnuniyetinin incelenmesi: Tokat TOKİ örneği
Investigation of user satisfaction in mass housing: The case of TOKİ
  1. Tez No: 606292
  2. Yazar: FERİDE BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde 1950'lilerden başlayıp günümüze kadar uzanan 'emeğin kentleşmesi' olarak tanımlanan kırsaldan kentlere göçün artmasıyla hızlı ve plansız kentleşmeler meydana gelmiş olup, sonucunda konut ihtiyacı doğmuştur. Bununla birlikte ülke geçmişindeki büyük afetlerin de yaratmış olduğu sonuçlar, konut ve yerleşim sorununun ciddi bir şekilde ele alınmasına neden olmuştur. Bu nedenlerden dolayı konut probleminin çözümü toplu konut üretiminde aranmıştır. 1981 yılında Toplu Konut Yasası'nın yürürlüğe girmesi ve 1987'de Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) kurulmasıyla toplu konut üretimi hızla artmıştır. Günümüz şartlarında konut ihtiyaçlarına karşılık TOKİ toplu konut projelerini yürütmeye devam etmektedir. TOKİ konutları gerek sosyokültürel gerek ekonomik yönden farklı düzeydeki insanları barındırdığından dolayı çalışma konusu seçilmiştir. Bu çalışmada Tokat TOKİ konutlarında ikamet edenlerin memnuniyet düzeylerini belirlemek ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında rastgele seçilen 276 kullanıcı ile anket çalışması yapılmış, anket sonuçları blok tipleri ve mimari kat planlarına göre, konut, çevresi ve ulaşım durumu esas alınarak SPSS programı ile analiz edilmiş ve sonuçlar detaylı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde elde edilen veriler ışığında daha yaşanılabilir toplu konut alanlarının tasarımı için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, rapid and unplanned urbanization occurred with the increase in migration from rural to urban areas which is defined as 'the urbanization of labor' that started in the 1950s and continued until today; and as a result, housing need emerged. In addition, the consequences of the major disasters in the country's history have led to a serious consideration of the housing and settlement problem. For these reasons, the solution of the housing problem was sought in mass housing production. Mass housing production rapidly increased after the Mass Housing Law entered into force in 1981 and the Housing Development Administration (TOKİ) founded in 1987. TOKİ continues to carry out mass housing projects in response to housing needs in today's conditions. TOKİ houses have been chosen as the subject of the study for the reason that they accommodate people from different socio-cultural and economic levels. In this study, it is aimed to determine and evaluate the satisfaction levels of the residents of Tokat TOKİ houses. Within the scope of the research, a survey was conducted with 276 randomly selected users, survey results were analyzed with SPSS program according to block types and architectural floor plans, considering residential environment and transportation status and the results were evaluated in detail. In the conclusion section, suggestions were made for the design of more livable housing areas in the light of the data obtained.