Alüminyum esaslı ötektik alaşımlarda sütunsal ve eşit eksenli ötektik katılaştırmalar için mikroyapı analizi
Microstructure analysis for colomnar and equiaxed eutectic solidificatoin in aluminum based alloys
  1. Tez No: 606293
  2. Yazar: BERNA SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, içedoğru katılaştırılmış ötektik Al-ağ.%33Cu alaşımının mikroyapıları soğuma hızına ve bölgesel katılaştırma zamanına göre incelelenmiş, ayrıca mikroyapıların kimyasal analizleri yapılmıştır. İçedoğru katılaştırılmış silindirik Al-Cu ötektik numuneleri elde edebilmek için bir deney sistemi kurulmuştur. Deney süresince (numune çapına bağlı olarak) dört veya yedi adet K-tipi ısıl çift kullanılarak numunenin sıcaklık dağılımı elde edilmiştir. Sıcaklık dağılımının soğuma eğrilerinden numunenin farklı bölgelerinin soğuma hızları, T ̇, ve bölgesel katılaşma süreleri, tf, elde edilmiştir. Ayrıca bu farklı bölgeler için mikroyapılar optik mikroskop ve SEM ile incelenmiş,ötektik mesafeler ölçülmüştür. Ayrıca numunelerin kimyasal analizleri EDX ile yapılmıştır Soğuma hızı ve bölgesel katılaştırma sürelerinin mikroyapı üzerine olan etkileri araştırılmış, deney sonuçları literatürde verilen benzer deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work was undertaken to investigate as-cast microstructures of inwardly solidified eutectic Al-33wt% Cu alloy as function of cooling rates and local solidification times, also chemical analysis of the microstructures were exemined. In order to obtain an inwardly solidified cylindrical eutectic Al-Cu alloy samples,an experimental setup was consructed. Temperature distributions of the samples were recorded with four or seven K-type of thermocoubles (depending on the diameter of the sample) during the run. Cooling rates and local solidification times for the different parts of the samples were measured from the cooling curves of the temperature distributions.Microstructures of the different parts of the samples were exemined by using optical microscopy and SEM, and eutectic cells were measured as well. Also chemical composition of the samples were analysed by using EDX . Effect of cooling rates and local solidificaton times on microstructures were investigated and the experimental results were compered with the results of simaler experiments given in literatures.