Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz orman ürünleri endüstrisinin hammadde tercihleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of West Black and East Mediterranean sea forest products industry in terms of raw materials
  1. Tez No: 606291
  2. Yazar: İLKER KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada nüfusun hızlı bir şekilde artması ve sanayileşme, doğal kaynakların kullanımında artışa sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak orman kaynakları ve orman ürünlerine olan ihtiyaç da artış göstermektedir. Türkiye'de orman alanlarının mevcut durumu, dünyadaki birçok ülkenin yüzölçümünden fazladır ve orman alanları ülkemizin %27.5' lik kısmını oluşturmaktadır. Ülkemizde Batı Karadeniz Bölgesi, orman varlığı açısından zengin bir bölgedir. Bölgedeki orman varlığı ve ağaç çeşitliliğine bağlı olarak, orman endüstrisi ürünlerinin yapımında tercih edilen hammadde türü de farklılıklar gösterebilmektedir. Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki orman ürünlerinin çeşitliliği de bu bağlamda tercih edilen hammadde kaynaklarının da çeşitli olabileceğini göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı, Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz orman ürünleri endüstrisinde tercih edilen hammadde kaynaklarını belirlemektir. Aynı zamanda işletmelerin, hammadde teminini sağladıkları yerler de belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Zonguldak Batı Karadeniz illeri ve Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye Doğu Akdeniz illerindeki orman ürünleri işletmelerine hammadde ile ilgili olarak anket çalışması uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kamu sektörünün tamamı ve özel sektörün bir kısmı hammadde teminini Orman Genel Müdürlüğü'nden karşılamaktadır. Bu bilgiler sonucunda Doğu Akdeniz yöresinde olduğu gibi, Batı Karadeniz Orman Ürünleri Endüstrisinde de hammadde kaynaklarına yakınlık ve hammaddenin yetişme ortamları işletmecilerin tercihlerini diğer faktörlerden daha az etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of the population and industrialization in the world causes an increase in the use of natural resources. Accordingly, the need for forest resources and forest products is also increasing. Current status of forest areas in Turkey, the world's surface area is more than many countries and forest areas make up 27.5% of our country. In our country, the Western Black Sea Region is a rich region in terms of forest presence. Depending on the forest presence and tree diversity in the region, the preferred raw material type in the construction of forest industry products may also vary. The diversity of forest products in the Western Black Sea Region also shows that the preferred raw material sources can be varied in this context. The purpose of this thesis study,to determine the preferred raw material sources in the Western Black Sea and Eastern Mediterranean forest products industry. At the same time, it is tried to determine the places where enterprises supply raw materials.For this purpose, a survey was carried out regarding the raw material of the Forest Products Enterprises in the provinces of Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu ,Zonguldak and provinces of Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye. SPSS data analysis program was used for data analysis. It forms like trees. According to the results of the research, the definition of public sector and some of the private sector meet the raw material supply from the General Directorate of Forestry.As a result of this information, it is understood that the proximity to raw material sources and the growth environment of raw materials affect the preferences of the operators less than other factors in the Western Black Sea Forest Products Industry as in the Eastern Mediterranean Region.