An approximate solution of the high frequency plane electromagnetic wave scattering from a strip with different surface impedances E-polarization case
Farklı yüzey empedansına sahip şeritten yüksek frekanslı düzlemsel elektromanyetik dalgaların saçılımının bir yaklaşık analitik-numerik çözümü: E-polarizasyon
  1. Tez No: 606294
  2. Yazar: ÇAĞRI SÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, E-polarize düzlemsel dalganın her iki yüzeyinde farklı empadansa sahip, 2a genişliğinde sonsuz uzun bir şeritten saçılması analitik-sayısal bir yöntem kullanılarak incelenmiştir. Saçılan alan, şerit yüzeylerinde indüklenen elektrik ve manyetik akım yoğunlukları cinsinden bir integral eşitlik sitemi ile ifade edilmiştir. Bu integral eşitlik sistemi, sinüs ve dirac delta fonsiyonlarının iyi bilinen özellikleri kullanılarak bir lineer eşitlik sistemine indirgenmiştir. Bu lineer eşitlik sisteminin çözülmesi ile yüzey akım yoğunluklarının Fourier transformları elde edilmiş ve Hankel fonksiyonunun asimtotik davranışı kullanılarak da şerit toplam saçılma kesit alanı yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak toplam kesit alanının yüzey empedanslarına, geliş açısına ve frekansa göre değişimlerini incelemek amacıyla, herbirine göre çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diffraction of the e-polarized plane wave with an infinitely long strip with different impedance on both surfaces, having a wide of 2a was studied using an analytic-numerical method. The scattered field is expressed by a system of integral equations in terms of the electric and magnetic currents densities induced on the surfaces of the strip. This system of integral equation is decreased to a system of linear equation using the well known properties of the sine and dirac delta functions. Solving this system of linear equation the Fourier transforms of the surface magnetic and electric current densities are derived and then the total scattering cross section is calculated approximatelly using the asymptotic behavior of Hankel funcion. As a result, the scattering cross section versus surface impedances, incident angle and frequency.