Savunma sanayinde prototip ürün devreye alınmasında modelleme ve maliyet optimizasyonu
Modeling and cost optimization of prototype product production in the defense industry
  1. Tez No: 606318
  2. Yazar: KÜBRA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
geçen gün önem kazanıyor olmasına rağmen özellikle savunma alanında ülkeler özüne inmeli, savunmasının temelini kendi ülkesinde kurmalıdır. Savunma sanayii, genel sanayi politikalarının stratejik bir unsuru olup, ulusal güvenlik ve ülkelerin katma değeri yüksek ekonomiye sahip olması açısından kritik öneme sahiptir. Savunma sanayinin sivil sektörlerle benzer yanları olmasına rağmen, tek bir proje için çok büyük miktarda Ar-Ge ve yatırım gerektirmesi, yüksek kalite standartları, ileri teknoloji kullanımı, sınırlı sayıda alıcısı olan ve politik etkilere açık pazara sahip olması bakımından diğer sektörlerden ayrılmaktadır. Ülkelerin teknolojik alt yapısının gelişmesinde lokomotif rol almaktadır. Bu sebepten bu alanlardaki yatırımlar, ülkelerin stratejik hedefleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Yurt İçi Geliştirme ve Üretime Dayalı Savunma Projelerinin başarısının belirleyicilerinden biri olan hızlı ve düşük maliyetle üretimin yapılması için prototip ürünün bir simülasyon modeli oluşturulmuştur. Prototip ürünün seri üretim hattı modeli Arena 10.0 programı üzerinde modellenmiş olup, OptQuest modülü ile sistem kısıtlara için belirlenen senaryolar kapsamında maliyet minimizasyonu yapılmıştır. Model gerçek bir proje üzerinden örnek üretim çalışması ile tartışılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the solidarity of the countries in the globalizing world is gaining importance every day, especially in the field of defense, countries should descend to their essence and establish the basis of their defense in their own country. Defense industry is a strategic element of general industrial policies and it is critical for national security and countries having high added value economy. Although the defense industry has similar aspects to the civilian sectors, it differs from other sectors in that it requires a large amount of R & D and investment for a single project, high quality standards, the use of advanced technology, and a market with a limited number of buyers and open to political influences. It is the locomotive in the development of technological infrastructure of countries. Therefore, investments in these areas are among the strategic objectives of the countries. In this study, a simulation model of the prototype product has been developed for fast and low cost production, which is one of the determinants of the success of the Domestic Development and Production Based Defense Projects. The prototype product line model was modeled on the Arena 10.0 program, and the OptQuest module minimized the cost for the scenarios determined for the system constraints. The model was discussed through a real production project and the results were evaluated.