Temel zemini iyileştirme yöntemleri ve uygulama örneği: Şevre, İskenderun
Basic soil improvement methods and application example: Sevre, İskenderun
- Tez No: 606319
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hatay ili, İskenderun ilçesinde inşa edilen okul binası arazisine yönelik zemin iyileştirme çalışması, bu tezin çalışma konusunu oluşturmaktadır. İnceleme alanında yapılması planlanan okul inşaatı temellerinin oturacağı zeminin genel mühendislik özelliklerini belirleyerek olası zemin problemlerinin tespiti ve devamında bu problemlerin analizi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma arazisinin temel zemininden örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınarak, gerekli zemin mekaniği deneylerine tabi tutulmuş ve elde edilen deney sonuçlarına göre inceleme alanında yapılması planlanan okul binasına ait temel zemininin özellikleri ortaya konulmuştur. Çalışma alanındaki okul binası temelinin zemin özellikleri, problemli zeminlerin iyileştirme yöntemleri açısından değerlendirilmiş ve temel zeminlerin enjeksiyon tekniği ile iyileştirme çeşidi olan jet grout yöntemi ile zemin iyileştirmenin yeterli olacağına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the soil improvement study for a school building land constructed in Iskenderun, Hatay. This study was carried out in order to determine the general engineering properties of the ground on which the school will be built on and to determine possible soil problems and to analyze these problems. For this purpose, the disturbed and undisturbed samples were taken from the foundation soil of the study area and the samples were subjected to the necessary soil mechanics tests and according to the results obtained, the characteristics of the foundation soil of the school building which was planned to be constructed in the study area were revealed. The foundation soil properties of the school building in the study area were evaluated in terms of the improvement methods of problematic soils and it was decided that the ground improvement would be sufficient with the jet grout method, which is the type of improvement of the foundation soils by injection technique.