Rami elyaf takviyeli kompozitin frezelenmesinin araştırılması
Investigation of milling of ramie elyaf reinforced composite
  1. Tez No: 606341
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KILIÇKAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sentetik ve petrol türevi malzemeler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemelerin geri dönüşümü zor ve masraflıdır. Çevresel kaygılardan dolayı bu malzemelere olan ilgi gün geçtikçe azalmaktadır. Bu malzemelerin yerine çevre dostu, geri dönüşüm problemi olmayan ve kolay temin edilebilen malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemelerden biri de doğal elyaf takviyeli kompozit malzemelerdir. Bu çalışmada, rami elyaf takviyeli plastik (RETP) kompozit plakalar üretilmiş ve bunların kanal frezelenmesi araştırılmıştır. Kesme derinliğinin sabit tutulduğu deneylerde; iş mili dönme devri ve ilerlemenin frezeleme performansı üzerine etkileri incelenmiştir. 2, 3 ve 4 ağızlı parmak frezelerin kesici takım olarak kullanıldığı deneylerde, iş mili dönme devirleri 1000, 2000, 3000 dev/dak ve ilerleme 0.1, 0.15 ve 0.20 mm/dev olarak seçildi. Deneylerde iş mili devrinin, ilerlemenin ve takım ağız sayısının kesme kuvveti, kesme sıcaklığı, deformasyon faktörü ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. İlerlemenin artması ile kesme kuvveti, kesme sıcaklığı, deformasyon faktörü ve yüzey pürüzlülüğünü arttırmıştır. İş mili devrinin artması kesme kuvveti, kesme sıcaklığı ve deformasyon faktörünü arttırırken yüzey pürüzlülüğünü azlatmıştır. Tüm işleme parametrelerinde, kesici takım ağız sayının artması frezeleme performansını olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic and petroleum derived materials are widely used today. Recycling of these materials is difficult and costly. Due to environmental concerns, interest in these materials is decreasing day by day. Instead of these materials, there is a need for environmentally friendly, recyclable and easily available materials. One of these materials is natural fiber reinforced composite materials. In this study, ramie fiber reinforced plastic (RFRP) composite plates were produced and their channel milling was investigated. In the experiments where the cutting depth is kept constant; the effects of spindle speed and feed rate on milling performance were investigated. In the experiments where 2, 3 and 4 flute end mills are used as cutting tools, spindle speeds was selected as 1000, 2000, 3000 rpm and feed was selected as 0.1, 0.15 and 0.20 mm/rev. In the experiments, the effects of spindle speed, feed rate and the number of end mill flute on cutting force, cutting temperature, deformation factor and surface roughness were tried to be determined. With the increase of feed, cutting force, cutting temperature, deformation factor and surface roughness increased. Cutting force, cutting temperature and deformation factor increased and surface roughness was decreased with increasing spindle speed. In all machining parameters, the increase in the number of end mill flute positively affected the milling performance.