Rumenden anaerobik gut fungus izolasyonu ve bazı fibrolitik enzimlerinin karakterizasyonu
Isolation of anaerobic gut fungis from rumen and characterization of some fibrolytic enzymes
- Tez No: 606342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı biyoteknolojik açıdan büyük öneme sahip olan anaerobik gut fungusların enzimatik özelliklerini araştırmak, optimum aktivitelerini belirlemektir. Bu amaç doğtrultusunda Zootekni Bölümü Biyometri ve Gen Mühendisliği Laboratuvarı anaerobik gut fungi kültür koleksiyonundan edinilmiş GMLF 11 (Neocallimastix), GMLF 28 (Piromyces), GMLF 40 (Anaeromyces) numaralı suşların glikozlu besi yerinde gelişimi sağlanmış, selülaz, karboksimetil selülaz (KMSaz), ksilenaz enzim aktivite değerlerinin belirlenebilmesi için Miller (1959) metodu kullanılmıştır. Seçilen 3 enzim aktivitesi için hem toplam enzim aktivitesi, hemde spesifik enzim aktiviteleri incelenmiştir. GMLF 11 numaralı örneğin KMSaz aktivitesi için en yüksek aktivite 50 °C'de, GMLF 28 numaralı örneğin selülaz aktivitesi için en yüksek aktivite 50 °C'de, GMLF 40 numaralı örneğin ksilenaz aktivitesi için en yüksek aktivite 50 °C'de gözlemlenmiştir. Optimum pH değerinin ise 6,5-7,0 arasında olduğu tespit edilmiştir. Tanımlaması yapılan anaerobik gut fungusların MEGA X programı yardımıyla filogenetik ağacı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the enzymatic properties of anaerobic gut fungi which are of great biotecnological importance and to determine their optimum enzyme activities. In accordance with this purpose; GMLF 11 (Neocallimastix spp.), GMLF 28 (Piromyces spp.) and GMLF 40 (Anaeromyces spp.) isolates obtained from anaerobic gut fungi culture collection of Animal Science Department. Total both enzyme activities and specific enzyme activities were investigate for the selected 3 enzyme activities (Miller,1959). GMLF 11 showed the highest CMcase activity at 50 °C. GMLF 28 showed the highest activity for sample of cellelase at 50 °C. And GMLF 40 showed the highest activity for sample of xlyanase at 50 °C. Optimum pH values was found between 6.5-7.0. The phylogenetic tree was created with the help of MEGA X program of anaerobik gut fungi which were identified.