Tarsus-Keşbükü Hellenistik ve Roma Dönemi seramikleri
Tarsus-Keşbükü Hellenistik ve Roma Dönemi Seramikleri
- Tez No: 606406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarsus, Dağlık ve Ovalık Kilikia'nın ayrıldığı yerde bulunmaktadır. Tarsus-Keşbükü ise Çamlıyayla karayolu üzerinde konumlanmakta olup, Tarsus'un yaklaşık 35 km kuzeyinde yer almaktadır. 2016 yılında Doç. Dr. Deniz Kaplan başkanlığında“Tarsus Hinterlandı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları”başlıklı yüzey araştırmaları başlamıştır. Çalışma kapsamında 2017 yılında Tarsus-Keşbükü'ne gidilmiştir. Tarsus-Keşbükü'nün batı yamacında farklı yüzyıllara ait seramik gruplarıyla karşılaşılmıştır. Bu seramikler Arkaik Dönem, Klasik Dönem, Hellenistik Dönem ve Roma Dönemi'ne ait malzemelerdir. Bu çalışmanın konusunu, Tarsus-Keşbükü Hellenistik ve Roma Dönemi seramikleri oluşturmaktadır. Yerleşimde, Hellenistik ve Roma Dönem seramikleri diğer gruplara oranla yoğunluk göstermektedir. Bunlar arasında Basit Firnis Seramiği, Batı Yamacı Seramiği, Kalıp Yapımı Kâse ve Doğu Sigillata A Seramiklerine ait kaplar vardır. Ayrıca unguentariumlar, lagynoslar, Hydrialar ve Testiler önemli gruplardır. Tarsus-Keşbükü'nün Hellenistik ve Roma Dönemi seramiklerinin en erken örnekleri, MÖ geç 4. yüzyılı, en geçi ise MS 2. yüzyılın ortası göstermektedir. Tarsus-Keşbükü seramikleri, Gözlükule Höyüğü ve Cumhuriyet Alanı Hellenistik Dönem katmanlarındaki malzeme yoğunluğuyla paralel bir şekilde ilerlemiştir. Ayrıca form, bezeme ve kil özellikleriyle de Tarsus buluntularıyla örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
6, surface surveys were initiated as part of the project titled“Tarsus Hinterland Archaeological Surface Surveys”led by Assoc. Doç. Dr. Deniz Kaplan. Under this project, a visit was made to Tarsus-Keşbükü in 2017. Groups of ceramics belonging to different centuries were uncovered in the western slope of Keşbükü in Tarsus. These ceramics are from the Archaic, Classical, Hellenistic and Roman Periods. This study analyses the ceramics from the Hellenistic and Roman Periods in Keşbükü in Tarsus. There, there are more ceramics from the Hellenistic and Roman Periods than the others in the settlement. Among them, there are potteries including plain glazed ceramics, west slope ware, a Megarian Bowl, and East Sigillata Group A Ceramics. Besides, the Unguentarium, Lagynos, Hydria and Jugs groups are among the important groups found. The earliest examples of the ceramics from the Hellenistic and Roman Periods in Keşbükü in Tarsus date to the late 4th century BC and the latest examples are from the mid 2nd century AD. The ceramics in Keşbükü in Tarsus are present parallel to the density of the materials in the layers of the Hellenistic Period in Gözlükule Höyüğü (Mound) and Cumhuriyet Alanı (Republic Area). It is also notable that some findings are exactly same in terms of form, decoration and clay.