Sağlık Bakanlığı'nın performansa dayalı hizmet sunumunun hekimlerin motivasyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the performance-based service delivery of the Ministry of Health on the motivation of physicians to work
  1. Tez No: 606405
  2. Yazar: HÜSEYİN KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Sağlık Bakanlığının gerçekleştirmiş olduğu performansa dayalı hizmet sunumunun hekimlerin iş yaşantısında motivasyonlarını ne ölçüde etkilediğini analiz etmek amacıyla Ankara ilinde bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hekimlere anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda, performans sisteminin hekimlerin iş motivasyonuna etki eden hem pozitif hem de negatif unsurlar bulunmuştur. Başlıca negatif unsurlar, hekimlerin izin ve dinlenme süresinin kısalması ve ücret eşitsizliğinden kaynaklı motivasyon düşüklüğü öne çıkmıştır. Performansa dayalı sağlık sisteminin bu hali ile devam etmesi sonucunda, düşük motivasyonlu çalışan hekimlerin oranı artacağı düşünülmektedir. Uygulanan sistemin işlerliğinin sürdürülebilmesi için düzenlemeler yapılmalı, daha kapsamlı ve büyük katılımın olduğu yeni çalışmalar düzenlenmelidir. Anahtar Sözcükler Sağlık, Motivasyon, Performansa Dayalı Hizmet Sunumu
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a hospital in Ankara to analyze the extent to which the performance-based service delivery of the Ministry of Health influenced the motivation of physicians in their work life. In this study, a questionnaire was applied to physicians. As a result of the study, both positive and negative factors affecting the motivation of physicians' work system were found. Mainly negative factors, shortening of the leave and rest period of physicians and low motivation due to inequality in wages were highlighted. As the performance-based health system continues in this state, it is thought that the proportion of physicians with low motivation will increase. In order to maintain the functioning of the system, arrangements should be made and new studies should be conducted with more comprehensive and large participation. Keywords Health, Motivation, Performance-Based Service Delivery