Güncel sanatta beden imgesi ve bedensel metamorfoz
Body image and physical metamorphosis at contemporary art
- Tez No: 606448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY MALİCKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Güncel Sanatta Beden İmgesi ve Bedensel Metamorfoz”başlığı altında yürütülen bu tezde beden varlığından yola çıkarak, canlı bedenin sanat nesnelerinden biri olarak kullanılması ve çağımız sanatçılarının bedene olan yaklaşımları incelenmiştir. Aynı zamanda bilinç-beden ikilemi ve bedenin dönüşüm sürecinin güncel sanattaki yansımaları ele alınmıştır. Bu çalışma 1960 sonrası sanat anlayışını oluşturan hareketler kapsamında kuramsal çerçeveyi çizerken, bedenin kısa tarihine de değinmiştir. Bununla birlikte, kavram olarak beden, algı verilerinin toparlanmasıyla oluşan, bilinç-beden ikilemi, bedenin tarihteki yeri-önemi ve bedensel metamorfoz gibi başlıklar altında ele alınmıştır. Ayrıca beden hem tarihsel değişkenleri hem de araştırmacıya yeni – yaratıcı uygulama olanakları verebileceği düşüncesiyle çeşitli sanatçıların çalışmalarıyla desteklenerek anlatılmıştır. Araştırmanın temel konusunu belirleyen beden kavramı, sanatın farklı disiplinlerinde kullanım yerlerinin yanı sıra, hem biçim hem de kavramsal açıdan ele alınarak, bedensel metamorfoz olgusu üzerinden örneklendirilerek açıklanmıştır. Yanı sıra, bu çalışmanın kilit noktasını oluşturan bedenin dönüşümü, başkalaşımı konusuna ilişkin birçok uygulama yapılarak konu, çeşitli sanatçılar ve sanat eserleri üzerinden farklı biçimlerde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this dissertation, titled“Body Image and Physical Metamorphosis at Contemporary Art”, on the basis of body existence, using living body as one of the objects of art and contemporary artists' approach to the body are examined. At the same time, the conscious-body dilemma and the reflections of body's transformation process at contemporary art are discussed. At this study, while the theoretical frame of understanding of art is being drawn within the scope of movements which formed the understanding of art after 1960, also body's transforming process to a piece of art is examined with the changes of understanding in time on the notion of body. The body as a notion is studied under the titles like the conscious-body dilemma, consisted by gathering of perception data, the place and importance of body at history, and metamorphosis. And also body is explained with the support of various artists' works in the anticipation of giving new – creative application opportunities with its historical variances. The body notion, which determines the study's main subject, alongside the usage of art's different disciplines, is examined in terms of both the notion and the form and it is exemplified through physical metamorphosis. Besides, a lot of applications have been applied related to the transformation and metamorphosis of the body, which is the focus of the study and the subject is explained through various artists and works of art.