Güncel sanatta yazı ve şiir
Writing and poetry in contemporary art
- Tez No: 924507
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KAMİL SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mağara resimleri, yazının ortaya çıkış sebepleri ve hiyerogliflerden başlayarak yazının resimsel ifadelerden nasıl sembollere evrildiği incelenmiş, resim ve yazı imgesinin sanatsal olarak kurduğu bağı anlamamıza yardımcı olmak için geçirdiği süreçlerden bahsedilmiştir. Görsel sanatlar ve edebi eserlerin arasındaki bağ incelenmiş ve kavramlardan bahsedilmiştir. Rönesans ve Romantizm dönemlerinde görsel sanatlar ve şiir yazı imgesi araştırılmış“Paragona”,“Ekphrasis”,“Ut Pictura Poesis”kavramlarına uygun örnekler verilmiş ve incelenmiştir. Ayrıca bu dönemlerde yazı imgesinin sanat eserinde karşımıza çıkmaya başlamış bilinen ilk örnekleri incelenip araştırılmıştır. 20. yüzyılın başlarından modernizme ve postmodernizm dahil olmak üzere sanat yapıtında yazı ve şiir imgesinin yeri sanat eserinde modern dünyanın değişmesiyle birlikte yazının dahil olma süreçleri ve geçirdiği evrim kronolojik bir sırayla incelenmiş araştırılmış ve örneklendirilmiştir. Türkiye Modern ve Çağdaş sanatında yazı ve şiir imgesinin ortaya çıkması tarihsel sıralamayla incelenmiştir. Bu kapsamda örnek olabilecek sanatçılardan bir seçki Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar olan süreçte dahil edilmiş eserleri ve hayatları incelenip örneklendirilmiştir. Türkiye şiirinde“Ekphrasis”kavramı incelenmiş uygun örnekler ve sanatçılar bu bölüme dahil edilmiş ve Türkiye sanatında ressam şairlerden bir seçki sunulmuş ressam sanatçılardan örnekler verilmiş, edebi eserler ve resim sanatında ortak bağ oluşturan sanatçılardan örnekler ortaya konulmuştur. Son bölümde ise kendi şiir ve resim çalışmalarımın ortaya çıkışı ve ifade yolumu bulmamda aracılık eden teknikler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The images in caves, the reasons for the emergence of writing, and how writing evolved from pictorial expressions to symbols starting from hieroglyphs have been examined. The process through which visual arts and literary works establish a connection through the image of writing has been discussed. The relationship between visual arts and poetry during the Renaissance and Romantic periods, and the study of the image of writing have been explored, with examples given and analyzed in accordance with the concepts of“Paragona,”“Ekphrasis,”and“Ut Pictura Poesis.”Furthermore, the earliest known examples of the image of writing in art during these periods have been investigated. From the early 20th century through modernism and postmodernism, the place of writing and poetic images in art has been analyzed chronologically, exploring how the transformation of the modern world impacted the inclusion of writing in artistic works and the evolution of this process. The emergence of the image of writing and poetry in Turkish Modern and Contemporary art has been studied in a historical order, including a selection of artists and their works from the establishment of the Republic to the present. In this context, examples from Turkish poetry, particularly the concept of“Ekphrasis,”have been examined, with relevant artists included in this section. A selection of painter-poets has been presented, with examples from painters and artists who created a common link between literary works and visual arts. The final section discusses the emergence of my own poetry and painting works, as well as the techniques that guided me in finding my expressive path.