Etanol bazlı heterotrofik - kükürt bazlı ototrofik sıralı membran biyoreaktör sisteminde denitrifikasyon
Cooperation in denitrification: Autotrophic and heterotrophic nitrate reduction from groundwater in a sequential system
- Tez No: 606465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda, mixotrofik işlemler kullanılarak yeraltı suyundan nitrat giderimi üzerine çeşitli ölçek çalışmaları popülerlik kazanmıştır. Miksotrofik denitrifikasyonda, toplam nitratın bir kısmı heterotrofik işlemlerle azaltılır, gerisi ototrofik işlemle yapılır; bu nedenle, her iki işlemin dezavantajları elimine edilebilir. Bu çalışma, heterotrofik bir yukarı akış kolon reaktörü ve ototrofik, tamamen karışık bir membran reaktörü ile kombine ederek, 25 ila 143 mg NO3--N / L arasında değişen konsantrasyonlarda nitrat giderimi için 249 gün boyunca simüle edilmiş ve gerçek yeraltı suyu ile çalışan bir mixtotrofik sistem oluşturmuştur. Heterotrofik denitrifikasyon oranları, etkili nitrat ve etanol konsantrasyonlarına göre belirlenmiştir. Bu şekilde, atık su sülfat konsantrasyonları kontrol edildi ve heterotrofik işlemde ototrofik işlemdeki alkalilik ihtiyacı üretildi ve sistemin toplam alkalilik gereksinimi ortadan kaldırıldı. Çalışma boyunca, okside edilmemiş Kimyasal Oksijen İhtiyacı'nın heterotrofik reaktör atıkları % 70'lik bir düşüşe karşılık olarak 23.7 ± 22'den 7.5 ± 7.2 mg / L'ye düşürüldü. Çalışmanın son döneminde, 143 mg içeren gerçek yeraltı suyu NO3-- N / L başarıyla tedavi edildi ve ardışık sistemin gerçek yeraltı suyunun arıtılması için uygun olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies of various scale on nitrate removal from groundwater using mixotrophic processes have gained popularity. In mixotrophic denitrification, a portion of total nitrate is reduced by heterotrophic proces, whereas the rest is via autotrophic process; hence, the disadvantages of both processes can be eliminated. This study combined a heterotrophic up-flow column reactor and an autotrophic completely mixed membrane reactor to create a mixtotrophic system, which operated for 249 days with simulated and real groundwater for nitrate removal at concentrations ranging from 25 to 143 mg NO3--N/L. Heterotrophic denitrification rates were determined according to the influent nitrate and ethanol concentrations. By this way, the effluent sulfate concentrations were controlled and the alkalinity need in the autotrophic process was produced in the heterotrophic process, and the total alkalinity requirement of the system was eliminated. Throughout the study, the unoxidized Chemical Oxygen Demand in the heterotrophic reactor effluent was further reduced from 23.7±22 to 7.5±7.2 mg/L, corresponding to a 70% reduction. In the last period of the study, the real groundwater containing 143 mg NO3--N/L was successfully treated, and the sequential system was found to be suitable for the treatment of the real groundwater.