Yeni nesil heterojen katalizorlerin üretimi, karakterizasyonu ve atıksu arıtımı için fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi
Production and characterization of new generation heterogeneous catalysts and investigation of it's photocatalytic properties for wastewater treatment
- Tez No: 606504
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM OCAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Energy, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Güneş ışığına dayalı yarı iletken bazlı hibrit malzemelerin fotokatalitik aktivitesi, son yıllarda çevresel iyileştirme ve enerji uygulamaları için yoğun ilgi görmüştür. Bu tez çalışması kapsamında ZnO/MoS2/Grafen kullanılarak üçlü hibrit yapılar sentezlenmiştir. Hazırlanan kompozit malzeme, çeşitli analitik araçlar ile karakterize edilmiş ve kompozit materyalin temel fotokatalitik mekanizması araştırılmıştır. Fotokatalitik performans, UV radyasyonu altında endsüstriyel atıksularda bulunan BR 18 boyası kullanılarak optimize edilmiştir. Tez çalışmasında, %5 Grafenoksit içeren 25ZnO/75MG katalizörü ile ilk yarım saat içinde yaklaşık %90 giderim elde edilerek dikkate değer bir fotokatalitik aktivite gözlenmiştir. Bu durum, sentezlenen hibrit ko-katalizörün MoS2 ve grafen bileşenleri arasındaki pozitif sinerjik etkileşimden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The photocatalytic activity of sunlight sensitive semiconductor based hybrid materials has recieved much attention in recent year for the improved environmental effects and energy applications. Within the context of this thesis, triple hybrid structures were synthesized by using ZnO/MoS2/Graphene. The composite material was characterized by various analytical tools and the basic photocatalytic mechanism of the as synthesized material was investigated. The photocatalytic performance was optimized by using BR 18 dye found in industrial wastewaters under UV radiation. As part of this thesis study, 25ZnO/75MG catalyst containing 5% grapheneoxide showed a significant photocatalytic activity by obtaining approximately 90% dye degredation in the first half hour. This outstanding effect is due to positive synergistic effect between MoS2 and graphene components of the synthesized hybrid co-catalyst.