Finansal küreselleşme ve en az gelişmiş ülkeler: Somali örneği
Financial globalization and least developed countries: The case of Somalia
- Tez No: 606523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, uluslararası fon akışını derinlemesine inceleyerek ve artan finansal bağımlılığın genel olarak En Az Gelişmiş Ülkeleri ve özellikle Somali'yi nasıl etkilediğini inceleyerek finansal küreselleşme ve En Az Gelişmiş Ülkeler hakkında araştırma yaptı. Somali'deki döviz devalüasyonu ve resmi olmayan dolarızasyon, döviz kurundaki dalgalanmayı teşvik etti. ABD doları, Somali Şilini'nin istikrarsızlığını ve tutarlı devalüasyonunu önlemek için paranın değerini biriktirmek için önemli bir alternatife dönüştü. Neredeyse tüm ürün ve hizmet fiyat etiketleri, kamu ve özel çalışanların maaşları, merkezi hükümet ve Federal Üye Devletler tarafından toplanan vergiler, kira ve okul ücretleri dahil olmak üzere dolar şeklinde ücretlendirilir. Ticari bankalar yatırır, müşterilere borç verir ve banka ücretlerini sadece ABD doları cinsinden tahsil eder. Bu çalışma, 2009-2018 çalışma dönemi için günlük nominal döviz kuru verileri kullanılarak döviz kurunun değişkenliğini ve dolarizasyon ile ilişkisini değerlendirmek için bir zaman serisi analizi gerçekleştirmiştir. Ampirik sonuçlar, döviz kuru rejiminin dolarızasyonya ilham vermede çok önemli bir faktör olmadığını göstermektedir. Çalışma aynı zamanda mobil para, havale ve dış yardım gibi uluslararası fon akışına neden olabilecek diğer finansal küreselleşme faktörlerini de göz önüne almıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted research on financial globalization and Least Developed Countries by looking in-depth to the international flow of funds and how the increasing financial dependency is affecting the least developed countries in general and Somalia in particular. Currency devaluation and unofficial dollarization in Somalia encouraged the volatility of the exchange rate. U.S dollar has turned into important alternative to accumulate the value of the money to avoid the instability of the Somali Shilling and its regular depreciation. Almost all price tags of products and services are charged in dollar form including the salaries of public and private employees, taxes collected by the central government and the Federal Member States, rentals and school fees. Commercial banks deposit, lend clients and charge bank fees only in USD. This study conducted a time series analysis to evaluate the volatility of the exchange rate and its relationship with the dollarization using daily nominal exchange rate data for the study period 2009–2018. Empirical results indicate that the exchange rate regime has no major significance in inspiring the dollarization. The study also considered other factors of financial globalization that may also cause international flow of funds including mobile money, remittance, and foreign aid.