Göç olgusu, Avrupa'ya giden güncel göç rotaları ve bu göçlerin AB ekonomisi'ne etkisi
Migration phenomenon, going to europe current migration routes and EU migrations impact on economy
- Tez No: 606544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada tarih boyunca her devletin gündemi olan yakın tarihte ise önem kazanan kitlesel göçün üzerinde durularak göçmenler için hedef olan Avrupa'ya ulaşabilmek için kullanılan göç rotalarının analizi yapılmıştır. Betimsel Analiz Yönetimi'nin kullanıldığı birinci ve ikinci bölümde göç ile ilgili kavramları tanımlamak, mültecilerin hukuki statüsünün tarihsel gelişimini incelemek, menşei ülke ve hedef ülke analizi yapmak, istatistiksel verilerle göç ile ilgili mevcut işleyişin ve eylem planlarının yeterliliği değerlendirilmiştir. Göçü etkileyen faktörlerin de etkisi ile coğrafi şartların uygun olduğu bölgelerde oluşan göç rotaları incelenerek göçün itici ve çekici faktörleri ele alınmıştır. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Rotası diğer rotalara göre daha detaylı incelemeye tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde Eurostat, Dünya Bankası ve OECD'nin 2006-2016 yılları arasındaki verileri ile Panel Veri Analiz Yöntemi kullanılarak göçmenlerin, ev sahibi ülke ekonomisine etkisi ölçülmüştür. Çalışmanın yatay kesiti, göçmen sayısı fazla olan Avrupa ülkeleri ve Türkiye'dir. İşsizlik ve göçmen sayısı değişkenleri kullanılarak oluşturulan Model 1'in sonucuna göre göçmen sayısı ile ev sahibi ülkenin ekonomik büyümesi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Göçmen sayısını değişkeni kullanılarak oluşturulan Model 2'in sonucuna göre göçmen sayısı ile ekonomik büyüme arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuca göre göçmen sayısındaki %1'lik bir artış ev sahibi ülkede ekonomik büyümeyi %0,048 biriminde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an analysis of the migration routes used to reach Europe, which is the destination for migrants, was made by focusing on the recent mass migration, which has been the agenda of every state throughout history. Descriptive analysis is used where the first and second Management chapter define the concepts of migration, examine the historical development of the legal status of refugees, country of origin and country of destination analysis, the adequacy of the current functioning was evaluated with the statistical data on migration and action plans. The factors affecting migration and migration routes in regions where geographical conditions are appropriate were examined and the driving and attractive factors of migration were discussed. The Eastern Mediterranean route, which includes Turkey, has been subjected to more detailed examination than other routes. In the third part, the impact of migrants on the host country's economy was measured using the Panel data analysis method with data from Eurostat, the World Bank and the OECD between 2006 and 2016. The horizontal cross-section of the study is the European countries and Turkey, which have a large number of immigrants. Based on the results of Model 1, which was created using the unemployment and number of immigrants variables, it was determined that there was no significant relationship between the number of immigrants and the economic growth of the host country. Based on the result of Model 2, which was created using the migrant number variable, it was determined that there was a negative directional relationship between the migrant number and economic growth. The result is that a 1% increase in the number of migrants increases economic growth in the host country by 0.048%.