Rüzgar enerji sistemlerinin ekonomik kabulünü anlamak: Mucur örneği
Understanding economic acceptance of wind energy systems: An example of Mucur
  1. Tez No: 606545
  2. Yazar: ZİKRİ EMİR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Enerji, Geography, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda nükleer enerjide yaşanan kazalar (örnek: Çernobil…) ve 1970'li yıllarda yaşanan petrol krizi bunun paralelinde arap-israil savaşlarının yaşanması fosil tabanlı enerji kaynaklarına olan güveni azaltmış ve enerji arz güvenliğinin önemini pekiştirmiştir. Bu nedenle enerjide politika değişikliğine gidilmiştir ve bu değişiklik yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik olmuştur. Yenilenebilir enerji, petrol-doğal gaz-kömür gibi fosil tabanlı enerji kaynaklarına göre üretim yeri olarak kişilerin yaşam alanlarına yakın olma potansiyeli daha fazladır. Özellikle rüzgar enerjisi fiziksel ve algısal olarak kişinin yaşam alanında daha çok yer almaktadır. Bu yakınlık durumu, literatürde Nimby ve Sosyal kabul kavramlarını ortaya çıkarmıştır. İlk başlarda Nimby kavramı kabul görse de, kavramda yer alan eksiklikler Sosyal kabul kavramının doğmasına neden yol açmıştır. Sosyal kabul kavramı da içerik olarak ekonomik sosyal ve politik olmak üzere 3 boyutu içermektedir. Bu çalışma da araştırma sahası olan Kırşehir iline bağlı Mucur ilçesinde yer alan Geycek rüzgar santralinin yakınında yaşayan kişilerin ekonomik kabul algısını ölçmek hedeflenmiştir. Çünkü rüzgar enerjisi yarattığı istihdam, arsa kirası, vergiler ve kooperatifçilik gibi yatırım modelleriyle yerel, bölgesel ve sektörel olarak bir çok uyaran taşımaktadır. Türkiye'deki literatür incelendiğinde, sosyal kabul kavramı ve onun alt bileşenleri (ekonomik-politik-çevresel) sınırlı sayıda incelenmiş ve çalışmalar daha çok literatür taraması şeklinde gerçekleşmiştir. Mevcut çalışma içerdiği nitel ve nicel araştırma teknikleri ve ekonomik kabul düzeyini ölçme amacı taşımasından bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ise, rüzgar enerjisinin sağladığı ekonomik faydalar, mikro-ekonomik faydalardan ziyade makroekonomik düzeyde gerçekleştiği sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years ,the accidents which are taken place in nuclear energy (eg: Chernobyl…) and the 1970s oil crisis in parallel with the Arab-Israeli Wars, have reduced the trust in fossil-based energy resources and the importance of the security and reinforced the importance of energy supply security. Therefore, energy policy has changed and these changes intended for energy investments. In contrast with fossil-based energy sources, such as renewable energy, oil-natural gas and coal, the potential of being closer to the living spaces of individuals as a place of production is more. The wind energy especially has a part in the life of individuals both phycically and perceptively. This proximity situation revealed the concepts of NIMBY and Social Acceptance in the literature. The deficiencies in the concept of NIMBY have conduced toward the emergence of the concept of social acceptance. The concept of social acceptance includes 3 dimensions as economic, social and political. In this study, it is aimed to measure the perception of economic acceptance of the people who live close to Geycek Wind Energy Fasility in the town of Mucur in Kırşehir, where is the research site. Because wind energy has many stimuli in local, regional and sectoral terms with its investment models such as employment, land rent, taxes and cooperatives. When the literature in Turkey was examined, the concept of social acceptance and its sub-components (economic-political-environmental) were examined in a limited number and the studies were carried out mainly in the form of literature searches. The current study have the feature of being a first for the purpose of measuring the level of qualitative and quantitative research techniques and economic acceptance. According to the findings of the study, the economic benefits of wind energy have been concluded at the macroeconomic level rather than the microeconomic benefits.