Sosyal inşacılık çerçevesinde Türkiye'nin diaspora arayışları: Almanya örneği
- Tez No: 656206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YİĞİTTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı Almanya'daki Türk Toplumunun faaliyetlerinin mevcut durumunu ortaya koymak, diaspora faaliyetlerinin gelişimi için yapılan çalışmaları incelemek ve ihtiyaç duyulan argümanları araştırmaktır. Çalışma, metodolojik olarak daha çok alanda yazılmış literatür taramasından yola çıkılarak yapılmıştır, sosyal inşacılık çerçevesinde Almanya'daki Türk diasporasının oluşumu, unsurları ve geleceği diaspora olgusu üzerinden analiz edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin özellikle Batı Avrupa'ya, yetmiş yıl önce vermiş olduğu kitlesel göçle birlikte bölgede başlayan toplumsal hareketlilik, diasporanın günümüzde gündeme gelmesine neden olmuştur. Son yıllarda, sosyal bilimlerde güncel bir konu olan diaspora faaliyetlerinin (özellikle de Avrupa'daki Türkler konusunda) ve diaspora kavramının yumuşak güç (soft power) olarak önemini koruduğu görülmektedir. Bu çalışma tematik olarak düzenlenmiş çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Diaspora faaliyetlerinin farklı yönlerini ve önemini anlamak için farklı noktalara değinilmiştir. Öncelikle, Diaspora olgusunun tanımı yapılarak genel bir çerçeve belirlenmiştir. Sonrasında bu olgu, kuramsal yaklaşımlarla karşılaştırılmış ve sosyal inşacı yaklaşım ekseninde, kimlik aidiyet gibi kavramlarla analiz edilerek derinleştirilmiştir. Çalışmada 1960 sonrasında Türkiye'den Almanya'ya doğru yaşanan göç sonucu Almanya'daki Türk toplumunun demografik ve kültürel yapısı gibi temel konulara yer verilmiştir. Son olarak Türkiye'nin kurumları ve Almanya'da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının durumu incelenerek, Türkiye'nin ve Türk sivil toplum kuruluşlarının diaspora faaliyetlerini geliştirmeye yönelik çalışmaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the current situation of the activities of Turkish society in Germany, to examine the studies carried out for the development of diaspora activities and to examine the necessary arguments. The study is based on literature research and statistical data compiled in more areas than methodology. The emergence, elements and future of the Turkish diaspora in Germany in the context of social construction were analyzed using the phenomenon of the diaspora. The Republic of Turkey, particularly in the Western Europe, began mass migration in the region seventy years ago, and social mobility has given rise to today's diaspora. In the recent years it has been shown that diaspora activities (particularly in relation to the Turks in Europe) and the concept of diaspora, which are a hot topic in the social sciences, retain their importance as soft power. This study consists of several thematically arranged sections. Different points are mentioned in order to understand the different aspects and importance of diaspora activities. First, a general framework was established by defining the phenomenon of the diaspora. Later this phenomenon was compared with theoretical approaches and deepened by analyzing it with concepts such as identity, belonging on the axis of the social constructivist approach. Works from Turkey after 1960, which immigrated to Germany in response to the results, deal with fundamental questions such as the demographic and cultural structure of the Turkish community in Germany. Finally, the Turkish institutions and the study of the situation of the Turkish non-governmental organizations operating in Germany, Turkey and the Turkish efforts to develop the activities of civil society organizations of the diaspora were analyzed.