Bisiklet ergometri efor testinin koroner arter hastalığı tanısındaki yeri
  1. Tez No: 60660
  2. Yazar: CEMİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çalışmamızda toplam 40 hastada efor testi uygulanmıştır. Bu 40 hastanın 20. si (%50) halsizlik çarpıntı göğüs ağrısı gibi semptomu bulunan koroner arter hastalıkları risk faktörlerine sahip ve istirahat EKG bulguları normal olan şa hıslardı. Bunların % 70' inde test pozitif bulunmuştur. 20 hastadan oluşan diğer grub (%15) halsizlik çarpıntı göğüs ağrısı gibi şikayetleri olmayan ancak koro ner arter hastalığı risk faktörlerine sahip ve istirahat EKG bulguları normal olan şahıslardı. Bunlara uygulanan efor testi %15 oranında pozitif bulunmuştur. Test sonuçları ile koroner arter risk faktörleri arasındaki ilişkiler in celenmiş aile hikayesi pozitifliğinin efor testi ile korelasyon gösterdiği saptanmıştır. - 94 -
Özet (Çeviri)
Summary Forty patients with coronary risk factors and normal EKG on rest were divided in two groups and evaluated by means of cycle ergometer exercise testing, The first group consisted of 20 patients and had symptomps such as palpitation, chest pain and fatigue which were suggestive of coronary artery disease. Cycle ergometer exercise testing was found to be 70 % positive in this group. The second group also consisted of 20 patients and had no symptoms referable to coronary artery disease. Cycle ergometry was 15 % positive in this group. The results revealed a correlation between exercise testing and those patients who have presented a positive family history for coronary artery disease. - 95 -