Diabetes mellitus'ta diabetik retinopati insidansı ve bu insidansa etkili faktörler
- Tez No: 60659
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Nefroloji, Eye Diseases, Nephrology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Çalışmamızda, diabetes mellitusda diabetik retinopati insidanaı ve bunu etkileyen faktörler araştırılmıştır. Sonuç olarak, diabet süresi arttıkça retino pati insidansmda Önemli bir artış olduğu ve bu artışın her iki tip diabette de süreyle orantılı olduğu görülmüştür. Hipertansiyonu olan, diabet hereditesi taşı yan hastalarda diabetik retinopatinin daha sık geliştiği görülmüş, ayrıca hasta yaşı ile retinopati insidansı arasında pozitif korelasyon olduğu tesbit edilmiştir. SUMMARY We studied the prevalance of retinopathy and its association with putative risk factors for its development in diabetics. Our analysis revealed that increasing duration of diabetes was strongly associated with an increasing prevalence of retinopathy. -.Hypertension, age and diabetic heredity were also significantly related to the prevalence of retinopathy.
Özet (Çeviri)