Yerbademi (Cyperus esculentus L.) için prototip bir hasat makinası tasarımı ve geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on design and development of a prototype harvest machine for tigernut (Cyperus esculentus L.)
  1. Tez No: 606632
  2. Yazar: MELİH YAVUZ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yerbademi sahip olduğu özellikler nedeniyle birçok sektörde hammadde olarak kullanılabilecek, ticari anlamda ilgi çeken bir bitki olmasına rağmen, üretimi yaygınlaştırılamayan ve bu nedenle pek çok sektör tarafından değerlendirilemeyen bir üründür. Bu durumun en önemli nedeni hasadının el emeğine dayalı olarak yapılıyor olmasıdır. Buradan hareketle bu çalışmada, fiziksel özellikleri ve yetiştirildiği toprak yapısına uygun bir hasat makinası prototipinin tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda, öncelikle makinaya ait tasarım parametreleri belirlenmiş ve işlevsel organlara karar verilerek tasarım taslağı oluşturulmuştur. Daha sonra tasarım çizimleri gerçekleştirilmiş ve malzeme seçimi yapılarak üniteler ayrı ayrı imal edilmiştir. Ünitelerin laboratuvar koşullarında denenmesinden sonra prototipin montajı yapılmıştır. Prototipin iş başarısının değerlendirilmesinde iki ana işlevi olan söküm ve ayırma başarıları göz önüne alınmıştır. Yapılan denemelerde söküm kaybı %10.43 ve ayırma kaybı %4.7 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, tasarımı ve imalatı gerçekleştirilen prototipin yerbademi hasadında başarı ile kullanılabileceği, bununla birlikte ürünün yetiştirldiği arazi koşullarına bağlı olarak makinanın ağır toprak koşullarında çalışabilmesi için sökücü ünitenin arkasına bir kesek kırma düzeni konulmasının ve ayırma tamburunun taşlı toprak koşullarında biribirine ters yönde dönen iç içe geçmiş silindirik eleklerden yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the tigernut is a commercially attractive plant that can be used as a raw material in many sectors due to its features, it cannot be widely grown and therefore cannot be evaluated by many sectors. The most important reason for this situation is that the harvest is based on manual labor. In this study, it was aimed to design and develop a prototype of a harvesting machine in accordance with its physical properties and soil structure. In line with this objective, firstly the design parameters of the machine have been determined and the functional units have been decided and the design draft has been prepared. Afterwards, design drawings and material selection was made. The units were manufactured separately. After testing the units under field and laboratory conditions, the prototype was assembled. In the evaluation of the working efficiency of the prototype, the two main functions of digging and separation are considered. Digging and seperation losses were found as 10.43% and 4.7%, respectively. As a result, it was determined that the prototype, which was designed and manufactured, could be used successfully in the harvest of tigernut. However, some additional arrangements like adding soil breaking unit and two nested cylindirical screens should be made depending on the heavy ans stony field conditions in which the product was cultivated.