Şeytan elması (Datura stramonium L.) ekstraktlarının bazı bitki patojeni fungus ve bakteriler üzerine etkisi
Effect of jimsonweed (Datura stramonium L.) extracts to some fungal and bacterial plant pathogens
  1. Tez No: 606631
  2. Yazar: PELİN KARAKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, içerdiği bazı alkaloidler sayesinde canlılar üzerinde zehirli etkisi olduğu bilinen şeytan elması (Datura stramonium L.) ekstraktlarının önemli toprak kökenli bitki fungal hastalıklarından solgunluk etmeni Fusarium oxysporum f. sp. melonis, kök çürüklüğü (çökerten) etmeni Rhizoctonia solani AG-3 ve beyaz çürüklük etmeni Sclerotinia sclerotiorum ve bakteriyel hastalıklardan ateş yanıklığı etmeni Erwinia amylovora 6-A, sert çekirdekli meyvelerde dal kanseri etmeni Pseudomonas syringae pv. syringae üzerine etkisi araştırılmıştır. Böylece bitki hastalıklarıyla mücadelede pestisitlere alternatif olabilecek biyokimyasal preparatların kullanılmasına, insan sağlığına ve çevreye duyarlı yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Şeytan elmasının toz haline getirilen yapraklarından elde edilen su ve metanol ekstraktlarının %15, 30, 45 ve 60'lık konsantrasyonları hazırlanmış, F. oxysporum f. sp. melonis, R. solani AG-3 ve S. scletorium fungusları ile E. amylovora 6-A ve P. syringae pv. siyringae bakterilerine karşı uygulamalar yapılmıştır. Çalışmada su ekstraktları funguslara % 30, 45, 60 konsantrasyonlarda yüksek oranda etki gösterirken, %15'lik konsantrasyonda funguslarda az da olsa gelişim gözlemlenmiştir. Metanol ekstraktlarında ise tüm konsantrasyonlarda yüksek etki göstermiştir. Şeytan elmasının hiçbir ekstraktı söz konusu iki bakteri üzerinde etkili olmamıştır. Bu veriler ışığında, şeytan elmasından elde edilen su ve metanol ekstraktlarının tamamında bazı fungal etmenler üzerinde etkili olabildiği, bunun yanında bakteriyel etmenler üzerinde hiçbir ekstraktın etkili olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is known that the extracts of Jimson Weed (Datura stramonium L.) which are known to have a toxic effect on living organisms owing to some alkaloids contained in it, wilting agent factor Fusarium oxysporum f. sp. melonis, root rot (sediment) agent factor Rhizoctonia solani AG-3 and white rot agent factor Sclerotinia sclerotiorum, and fire blight factor Erwinia amylovora 6-A, branch cancer factor in stone fruit the effect on Pseudomonas syringae pv. syringae was investigated. Thus, it is aimed to contribute to the use of biochemical preparations which may be alternatives to pesticides and to develop methods that are sensitive to human health and environment in the fight against plant diseases. 15, 30, 45 and 60% concentrations of aquatic and methanol extracts obtained from powdered leaves of Satan diamond were prepared and applied against Fusarium oxysporum f. sp. melonis, Rhizoctonia solani AG-3and Sclerotinia sclerotiorum fungi and Erwinia amylovora 6-A and Pseudomonas syringae pv. syringae bacteria. In the study while aquatic extracts showed a high effect on fungi at 30, 45, 60% concentrations that 15% concentration showed at the least improvement. As to methanol extracts showed high effect at all concentrations. Not any extract of the devil diamond had any effect on these two bacteria. In considerations of these data, aquatic and all methanol extracts obtained from the Jimson weed may have effect on some fungal factors, but not any extract's effect on bacterial factors.