Yerli kara sığırlarda doğum ile oniki aylık yaş arası büyüme ve gelişme özellikleri ile myostatin, GHR ve Pit-1 genleri arasındaki ilişkilerin PCR-RFLP yöntemi ile belirlenmesi
Determination of the relationship between myostatin, GHR and Pit-1 genes with growth and development characteristics among birth and twelve month of age by PCR-RFLP method in the anatolian black cattle
  1. Tez No: 606650
  2. Yazar: ÇAĞRI MELİKŞAH SAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Yerli Kara sığırlarda doğum-oniki aylık yaş arası dönemde büyüme ve gelişme özellikleri ile Pit-1, GHR ve Myostatin genleri arasındaki ilişkilerin PCR-RFLP yöntemi ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini Ankara İli, Çamlıdere İlçesi, Osmansin Mahallesi'nde bulunan 104 baş Yerli Kara buzağı oluşturmuştur. Çalışmada, Pit-1/HinfI geni polimorfizmleri ile canlı ağırlıklar arasında yapılan ilişki analizinde doğum (AA:14.30 kg, AB:14.324 kg ve BB:15.688), 6 ay (AA:83.44 kg, AB:79.17 kg ve BB:83.51 kg) ve 12 aylık (AA:95.55 kg, AB:95.24 kg ve BB:100.83 kg) dönemlerde BB genotipliler, 3 aylık dönemde ise (AA:51.77 kg, AB:47.94 kg ve BB:50.71 kg) AA genotiplilerin daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. GHR/Alul geni polimorfizmleri ile canlı ağırlık arasında yapılan ilişki analizinde doğum (AA:15.042 kg, AG:14.700 kg, GG:14.804 kg) ve 6 ay (83.42 kg, AG:79.70 kg, GG:80.53 kg) dönemlerde AA genotipliler, 3 ay (AA:48.61 kg, AG:49.63 kg, GG:49.99 kg) ve 12 aylık dönemlerde ise (98.56 kg, 94.74 kg ve 99.25 kg) GG genotipliler daha ağır olarak bulunmuştur. Fakat istatistiki olarak ortalamalar arasındaki fark, iki gende de tüm dönemlerde önemsiz olarak bulunmuş olup, sadece Pit-1 geninde doğum döneminde önemli (P=0.030) olarak bulunmuştur. MSTN geni, tüm genotiplerde monomorfik olarak bulunduğu için ölçüm değerleri ile MSTN geni arasında bir ilişki analizi yapılamamıştır. Sonuçta, bu çalışmada Pit-1, GHR ve MSTN gen polimorfizmlerinin büyüme ve gelişme özellikleri üzerinde potansiyel olarak önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, has been done determine the relationships between growth and development characteristics and the Pit-1, GHR and Myostatin genes in the Anatolian Black cattle from birth to twelve months of age by PCR-RFLP method. The animal material of the study consisted 104 head calves from the Anatolian Black Cattle in the Osmansin neighborhood of Çamlıdere district of Ankara. In the study, in point of Pit-1/HinfI gene polymorphisms, were found out heavier BB genotypes during birth (AA:14.30 kg, AB:14.324 kg ve BB:15.688), 6 months (AA:83.44 kg, AB:79.17 kg ve BB:83.51 kg) and 12 months were found out (AA:95.55 kg, AB:95.24 kg ve BB:100.83 kg); while AA genotypes were higher in ages 3 months (AA:51.77 kg, AB:47.94 kg ve BB:50.71 kg). In terms of GHR/Alul gene polymorphisms, were found out heavier AA genotypes during birth (AA:15.042 kg, AG:14.700 kg, GG:14.804 kg) and 6 months were found out (AA:83.42 kg, AG:79.70 kg, GG:80.53 kg); while GG genotypes were higher in ages 3 months (AA:48.61 kg, AG:49.63 kg, GG:49.99 kg) and 12 months (98.56 kg, 94.74 kg ve 99.25 kg). However, the difference between averages was statistically not significant in both genotypes in all periods. Only, Pit-1 gene was found significant (P=0.030) at birth. Since the MSTN gene was found to be monomorphic in all genotypes, no correlation analysis was performed between the measured values and the MSTN gene. In conclusion, it was determined that Pit-1, GHR and MSTN gene polymorphisms had no potentially significant effect on growth and development characteristics.