Sismik yöntemler ile zemin problemlerinin araştırılması, Batman ili örnekleri
Examining surface problems with seismic methods, Batman province examples
  1. Tez No: 606651
  2. Yazar: EMRULLAH ŞUVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, Batman ili kent merkezindeki yeraltı yapısı ve kent genelindeki zemin problemlerinin ortaya çıkarılması amacıyla, sismik yöntemler kullanılarak ölçümler alınmış elde edilen sismik modeller ve kesitler değerlendirilmiştir. Kent merkezinin zemin durumu ve zemindeki zayıf dayanımları oluşturan fay, çökme, karstik boşluklar ve gevşek birimler ile ilgili yeni bilgilerin edinilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada geoteknik problemlerin çözümünde önemli bir yeri olan ve mühendislik amaçlı zemin etütlerinde yaygın olarak kullanılan sismik kırılma ve yüzey dalgası analizi yapay kaynak (MASW) yöntemleri ile aletsel ölçümler alınarak, yeraltının yapısı, fiziksel özellikleri ve jeolojik problemleri araştırılmıştır. Sismik kırılma ve yüzey dalgası analizi yapay kaynak (MASW) yöntemleri ile yatay ve düşey yönde her bir katman için sismik hızlar ve gerçek tabaka kalınlıkları tespit edilerek değerlendirilip yorumlanmıştır. İnceleme alanında zemin özelliklerinin anlaşılması ve tabakalarının sınırlarının belirlenmesi için sismik yöntemler kullanılarak sismik kırılma, sismik yansıma ve Multi Channel Analysis of Surface Waves (MASW) çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, calculations were made by using seismic methods and obtained seismic models and sections were evaluated in order to reveal the underground structure of Batman province city center and the surface problems in the city. It was aimed to learn new information on the surface condition of the city center and fault, collapse, carstic spaces and loose units that form the weak resistances of the surface. In this study, underground structure and its physical properties were evaluated together with geological problems by making instrumental measurements with seismic refraction and multi-channel analysis of surface waves (MASW) methods which play an important role in solving geotechnical problems as well as widely used in the surface studies for engineering purposes. Seismic velocity and actual thickness of the layers were horizontally and vertically determined with seismic refraction and multi-channel analysis of surface waves (MASW) methods. Seismic refraction, seismic reflection and Multi-Channel Analysis of Surface Waves (MASW) studies were carried out with seismic methods in order to learn more about the surface properties and layer limits of the survey site.