Investigating trim algorithms for a utility helicopter
Genel maksat helikopteri için denge algoritmalarının incelenmesi
  1. Tez No: 606652
  2. Yazar: ANIL DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hava aracını denge şartlarını belirlemek önem arz eden bir konudur. Bu çalışmada helikopterler için bütün uçuş zarfını kapsayan makul varsayımlar yaparak denge noktaları bulan bir prosedür geliştirmek hedeflendi. Bu hedefe ulaşmak için oto pilot ile birlikte model çalıştırılarak hedef denge noktaları bulundu. GENHEL modelini temel alan yüksek sadakate sahip bir model kullanıldı. Helikopterin denge durumları özel uçuş koşullarında bulunmuştur. Denge noktası için başlangıç değerleri önemli olan parametrelere karar verilmiştir. Doğru denge noktaları bulabilmek için NelderMead (NM) Simplex yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin daha çabuk yakınsamasını sağlamak için basitleştirilmiş denge denklemleri çözülerek daha uygun ilk değerler belirlenmiştir. Geliştirilen prosedür UH-60 helikopter modeli ile değişik uçuş koşulları için test edildi. Elde edilen denge noktaları literatürde yer alan uçuş testler ile karşılaştırıldı. Bu sayede prosedürün geçerliliği onaylandı. Yapılan varsayımların güvenilirliği ve modelin kullanışlılığı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Obtaining trim positions of an aircraft is an issue of importance. In this thesis, the aim is to develop a procedure that can achieve the trim points with reasonable assumptions for the entire flight of a helicopter. In order to achieve this goal an autopilot is used to determine the trim points. A high-fidelity flight model is used. The structure is based on GENHEL model. Helicopter trim states are calculated for specified flight conditions. The parameters that are sensitive to trim convergence are determined. A simplified set of trim equations are solved to generate a proper input set for fast convergence of Nelder-Mead (NM) Simplex runs. A NM Simplex algorithm is used to find accurate trim points. The procedure is tested for the UH-60 helicopter model in hover and forward flight conditions. A comparison of the trim results with flight test data available in literature is used to. Thereby the utility of the procedure is demonstrated, the reliability of the assumptions and the practicality of the model are shown.