Esnek Dikdörtgensel Metrik Uzaylarda Sabit Nokta Teoremleri
Fixed Point Theorems in Soft Rectangular Metric Space
- Tez No: 606701
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUTLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak çalışmaya ön hazırlık oluşturması açısından esnek küme teorisi, esnek metrik uzaylar ve sabit nokta teorisiyle ilgili temel kavramlardan bahsedilmiştir. Esnek kümeler üzerinde esnek dikdörtgensel metrik tanımlanmış ve bu metrik D_R ile gösterilmiştir. Esnek sabit nokta teoremlerini elde etmek ve ispatlamaya yönelik, esnek dikdörtgensel metrik uzaylarda esnek dizi, esnek yakınsak dizi, esnek Cauchy dizisi, esnek büzülme dönüşümü, esnek sabit nokta gibi kavramların tanımları verilmiştir. Altyapının oluşturulmasıyla esnek dikdörtgensel metrik uzaylarda Banach sabit nokta teoremi, Caristi ve Kannan sabit nokta teoremleri ispatlanmıştır. Son olarak iki esnek dönüşüm için ortak nokta kavramı kullanılarak bu iki dönüşümün zayıf uyumlu (weak compatible) olması durumu tanımlanmıştır. Değişmeli dönüşümler için ortak sabit nokta teoremi ispatlanmıştır. Ayrıca Jungck tipi esnek dizileri ve azalmayan (non- decreasing) fonksiyonları kullanarak zayıf uyumlu dönüşümler için ortak esnek sabit nokta teoremi ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study at first fundamental concepts of soft set theory, soft metric spaces and fixed point theory are mentioned in order to preperation of the work in terms of preliminaries. Soft rectangular metric is defined on soft sets by using parametric scaler valued functions on soft sets and this soft metric is symbolised by D_R. The definitions of some concept such as soft sequence, soft convergent sequence, soft Cauchy sequence, soft contraction, soft fixed point are given to obtain and prove soft fixed point theorems. Banach fixed point theorem, Caristi and Kannan fixed point theorems are proved in soft rectangular metric spaces by the creation of the substructure. Finally, by using the concept of coincidience point for two soft mappings the situtation of weak compatible of these two soft mappings is defined. Common soft fixed point theorem for commuting mapping is proved. Also by using Jungck type soft sequences and non-decreasing functions, common soft fixed point theorem is proved for weak compatible mappings.