Farklı zeolit dozlarının toprakta nitrat hareketi ve dolmalık biberin (Capsicum annum L.) gelişimi üzerine etkileri
Effect of different zeolite doses on nitrate mobility and growth of bell pepper (Capsicum annum L.)
- Tez No: 606706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Zeolit, kullanımı amonyağa olan yüksek seçiciliği ve amonyum değişim kapasitesi nedeniyle azotlu gübrenin yıkanmasını azaltmaktadır. Çalışmada amaç Türkiye'de yaygın olarak bulunan zeolitin farklı dozlarda bitki kök bölgesine uygulanması ile biber bitkisine uygulanacak farklı azot miktarlarının toprakta hareketi üzerine ve bitki gelişimi üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada Doğanay F1 dolamlık biber çeşidi kullanılmıştır. Denemede zeolit uygulama miktarları Z0 kontrol (0 kg/da zeolit), Z1:125 kg/da, Z2:250 kg/da ve Z3:500 kg/da olacak şekilde parsellere uygulanmıştır. Azot dozları N0: kontrol 4 kg/da N, N1: 8 kg/da N, N2: 12 kg/da N, N3: 16 kg/da N şeklinde olup potasyum 14 kg/da K2O ve fosfor 8 kg/da P2O5 şeklinde uygulanmıştır. Çalışmada zeolit uygulamaları ve azot uygulamaları biber meyve verimini istatiksel olarak artırmıştır. En yüksek meyve verimi Z3N3 uygulamasında 955 gr/bitki olarak olarak gerçekleşmiştir. Bitkinin yaprak nitrat içeriği Z0N0 uygulamasında 68,4 mg NO3- kg iken Z3N3 uygulamasında 113,2 mg NO3- kg olarak tespit edilmiştir. Toprakta ölçülen nitrat miktarı azot uygulamaları ile artış göstermiştir. Elde edilen sonuçlar zeolitin toprağa ilave edilen azot kaynaklarını tutma özelliğinden yararlanılması gerekliliği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Zeolite reduces the washing of nitrogenous fertilizer because of its high selectivity to ammonia and its ammonium exchange capacity. The object of the zeolite commonly found on the work by administering different dosages to be applied to the plant root zone soil behavior in pepper plants of different nitrogen amounts in Turkey and to reveal the effects on plant growth. Doğanay F1 peppers were used in this study.In the experiment, zeolite application amounts were applied to the parcels as control (0 kg / da zeolite), 125 kg / da, 250 kg / da and 500 kg / da. Nitrogen doses N0: control 4 kg / da N, N1: 8 kg / da N, N2: 12 kg / da N, N3: 16 kg / da N and potassium 14 kg / da K2O and phosphorus 8 kg / da P2O5 it was applied. In this study, zeolite applications and nitrogen applications increased pepper fruit yield statistically. The highest fruit yield was 955 g/plant in Z3N3 application. The leaf nitrate content of the plant was 68.4 mg NO3- kg in Z0N0 application and 113.2 mg NO3- kg in Z3N3 application. The amount of nitrate measured in the soil increased with nitrogen applications. The results show that zeolite should be able to take advantage of nitrate nitrogen retention in soil.