Isolation and characterization of multi drug resistant pseudomonas aeruginosa in ramadi province of western iraq
Irak'in Ramadi bölgesindeki üç farklı hastanedenPseudomonas aeruginosa örneklerinin izole edilmesi ve buizolatlarin karakterizasyonu
- Tez No: 606707
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, AL-Ramadi Eğitim (Ramadi), Doğumevi ve Çocuk Eğitim Hastanesi (Ramadi) ve Karama (Bağdat) hastanelerinde yatan hastaların vücutlarının yara ve yanık bölgelerinden 2019 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları boyunca 176 adet swap örneği alınmıştır. İzolatların 53'ünün P. aeruginosa olduğu ve izolasyon oranının % 30,1 olduğu tespit edilmiştir. Bu izolatların 34'ü (% 19.31) yara örneklerinden izole edilirken, 19'u (% 10.76) yanıklardan izole edilmiştir. P. aeruginosa'nın tanısı için bakteri örnekleri kanlı agar, MacConkey agar ve Cetrimide agarlı besi yerlerinde kültüre alınmıştır. Yapılan mikroskobik, fenotipik ve biyokimyasal testler ile API 20E sistemi ile bakteri izolatlarının P. aeruginosa oldukları belirlenmiştir. Daha sonra bu P. aeruginosa izolatlarının antibiyotik direncini belirlemek için disk difüzyon yöntemi kullanılmış ve en etkili olanların Seftazidim ve Imipenem antibiyotiklei olduğu anlaşılmıştır. Test edilen izolatların Tetrasikline karşı oldukça dirençli olduklar belirlenmiştir. Bakterilerin Minimal İnhibisyon Konsantrasyonları (MIC) da VITEK2 sistemi ile belirlenmiştir. Dirençli oldukları belirlenen 12 adet izolat pelF ve blaTEM genleri bakımından RT-PCR ile taranmış ve yara örneklerinden elde edilen SEl ila SE7 izolatlarının, PelF primeri ile pozitif sonuç verdiği, SE8 izolatının ise bu geni taşımadığı görülmüştür. Yanık örneklerinden izole edilen izolatlardan sadece SE9 ve SE2 izolatlarının pelF genini taşıdığı bulunmuşur. Ayrıca bu dirençli izolatlar blaTEM geni açısından da değerlendirilmiş, yanık örneklerinden elde edilen izolatların hiçbirinin bu geni taşımadığı yara örneklerinden izole edilenlerden ise SE1, SE2, SE3 SE5 ve SE6 izolatlarının bu geni taşıdıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 176 swap samples were collected from the wound and burn sites of hospitalized patients in AL-Ramadi Teaching Hospital (Ramadi), Maternity and Children Teaching Hospital (Ramadi) and Karama Hospital (Baghdad) during January, February and March 2019. It was determined that 53 of the isolates were P. aeruginosa and the isolation rate was 30.1%. Of these isolates, 34 (19.31%) were isolated from wound samples, while 19 (10.76%) were isolated from burn sites. Samples were cultured on Blood, MacConkey and Cetrimide agars for the diagnosis of P. aeruginosa. Microscopic, phenotypic and biochemical tests including (Oxidase, Catalase, Klaglar iron urease) were used in the detection of bacteria and the final identification of bacteria was made with API 20E. The disc diffusion method was used to determine the antibiotic resistance of P. aeruginosa by testing 9 different antibiotics. The isolates were shown to have multiple antibiotic resistance. A total of 9 antibiotics, Ceftazidime, Imipenem, Amikacin, Ciprofloxacin, Norfloxacin, Naldix acid, Gentamicin, Cefixime, and Tetracycline were used for resistance testing and the resistance rates of these bacteria to these antibiotics ranged from 22.65% to 82.02%. The highest resistance was demonstrated against tetracycline with 82,02% and the lowest resistance was shown against Ceftazidime wirt 22,65%. The Minimal Inhibitory Concentrations of antibiotics were also determined by using the VITEK2 system. pelF and blaTEM genes were screened with RT-PCR and PCR results showed that SE1 to SE7 isolates obtained from wound samples gave positive results with PelF primer and SE8 isolate did not carry this gene. Only SE9 and SE 2 isolates have pelF. blaTEM gene was screened by RT PCR from these 12 resistant isolates and it was determined that none of the isolates obtained from the burn samples carrying this gene, but a total of 5 isolates, SE1, SE2, SE3 SE5 and SE6 from wound samples, were found to carry this gene.