Toprağın agregasyonu ve bazı fiziksel özellikleri üzerine zeolitin etkileri
Effects of zeolite on soil aggregation and certain physical properties
- Tez No: 483629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LÜTFİ AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Toprağın verimlilik ve üretkenliğinin arttırılması ile sürdürülebilir bir tarım için toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin geliştirilmesi temel şarttır. Bunun için pek çok organik ve inorganik toprak düzenleyici kullanılmasına rağmen zeolitin toprak fiziksel özellikleri üzerine etkilerini ortaya koyan araştırmalar çok sınırlıdır. Bu çalışma, farklı tekstürdeki (kil, tın, kumlu tın) toprakların agregasyonu ve bazı fiziksel özellikleri üzerine zeolit (klinoptilolit) uygulamalarının (%0, %1, %3, %5) etkilerini ortaya koymak amacıyla laboratuvar şartlarında yürütülmüştür. Zeolit uygulaması sonrasında araştırma toprağı I ve II'nin 12,7 mm agregat fraksiyonları miktarlarında azalışlar meydana geldiği belirlenmiştir. Kum içeriği yüksek olan toprak III'de ise zeolit uygulaması 12,7 mm agregat fraksiyonların miktarlarında artışlar sağladığı tespit edilmiştir. Ortalama ağırlıklı çap (OAÇ) değerleri toprak I'de 9,24 mm'den 5,06 mm'ye, toprak II'de 5,16 mm'den 4,14 mm'ye düşerken, toprak III'de ise 2,61 mm'den 2,77 mm'ye yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of the physical and chemical properties of the soil is not only essential for the sustainable agriculture but also for increasing the fertility and productivity of the soil. Despite the use of several organic and inorganic soil conditioners for this purpose, the investigations on the effects of zeolite on soil physical properties are very scarce. This laboratory study was carried out to determine the effects of zeolite (clinoptilolite) with different rates of 0%, 1%, 3% and 5% on soil aggregation and certain physical properties in soils with different textures (clay, loam and sandy loam). While zeolite application increased the rate of soil aggregates smaller than 6,4 mm, it decreased the rate of soil aggregates greater than 6,4 mm in Soils I and II. However, the effect of zeolite application on soil III, that had the highest sand content, showed different effects. While the rate of soil aggregates smaller than 12,7 mm showed decrease, aggregates greater than this fraction increased. Mean weight diameter of Soil I decreased from 9,24 mm to 5,06 mm with zeolite application. These values were obtained as 5,16 mm to 4,14 mm and 2,61 mm to 2,77 mm for Soils II and III, respectively.