Ege ve İç Anadolu bölgesindeki Achenium (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae) cinsine bağlı türler üzerinde taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomic and faunistic studies on species of the genus Achenium (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae) in Aegean and Central Anatolia region
  1. Tez No: 606709
  2. Yazar: İNANÇ AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mart 2013 – Mayıs 2019 tarihleri arasında, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde yapılan arazi çalışmalarında Achenium (Coleoptera: Staphylinidae) cinsine bağlı toplam 405 birey, aspiratör ve toprak eleme yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Arazi çalışmaları sonucunda Achenium cinsine bağlı toplam beş tür kaydedilmiştir. Bu türler: Achenium anatolicum Jarrige, 1952; A. humile (Nicolai, 1822); A. propontiacum Bordoni, 2009; A. scimbalioides Koch, 1937 ve A. turcicum Coiffait, 1971 türleridir. Kaydedilen türlerden; A. humile (Nicolai) Ege Bölgesi'nden, A. scimbalioides Koch ve A. turcicum Coiffait türleri ise İç Anadolu Bölgesi'nden ilk defa bildirilmiştir. Ayrıca, birçok il için yeni kayıtlar sunulmuştur. A. turcicum Coiffait türü deskripsiyonundan sonra ilk defa tip lokalitesi dışında kaydedilerek yayılışının bilinenden çok dafa fazla olduğu belirlenmiştir. A. turcicum Coiffait ve A. anatolicum Jarrige türleri Anadolu için endemik türlerdir. Çalışma bölgesinden bilinen tüm türlere ait tanı anahtarı oluşturulmuş, türün kayıtları haritalandırılmış ve saptanan türlere ait tanı karakterleri fotoğraflanmıştır. Ayrıca kaydedilen türlere ait bazı ekolojik notlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, between March 2013 and May 2019, 405 individuals belonging to the genus Achenium (Coleoptera: Staphylinidae) were collected by using aspirator and soil screening methods in the field studies conducted in the Aegean and Central Anatolia Regions. As a result of field studies, a total of five species belonging to the genus Achenium were recorded. These species are Achenium anatolicum Jarrige, 1952; A. humile (Nicolai, 1822); A. propontiacum Bordoni, 2009; A. scimbalioides Koch, 1937 and A. turcicum Coiffait, 1971. Of the recorded species; A. humile (Nicolai) was resported for the fisrt time from the Aegean Region, A. scimbalioides Koch and A. turcicum Coiffait species were reported for the first time from Central Anatolia Region. In addition, new records have been submitted for many provinces. A. turcicum Coiffait species was recorded for the first time outside the type locality after its description and its distribution was found to be much higher than it was previously known. A. turcicum Coiffait and A. anatolicum Jarrige species are endemic species for Anatolia. A diagnostic key for all known species was generated from the study area, records of the species were mapped and diagnostic characters of the identified species were photographed. In addition, some ecological notes of the recorded species are included.