Uçucu kül tabanlı geopolimer harçlarda diatomit ikamesinin fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on the physical and mechanical properties of diatomite addition in fly ash based geopolymer mortars
- Tez No: 606710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN İLKENTAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada F sınıfı uçucu kül ile üretilen geopolimer numunelerde, diatomit ikamesinin fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada üretilen numunelerde su/bağlayıcı oranı 0,31 ve kum/bağlayıcı oranı 3,0 olarak belirlenmiştir. Aktivatör olarak sodyum hidroksit (NaOH) seçilmiş ve bağlayıcı malzemeye göre ağırlıkça %10 oranında Na+ içerecek şekilde kullanılmıştır. Karışımların hazırlanmasında bağlayıcı malzemeye göre ağırlıkça %1, %2, %3, %4 ve %5 oranlarında diatomit bağlayıcı ile yer değiştirerek kullanılmıştır. Üretilen geopolimer numunelere 60°C, 75°C ve 90°C sıcaklıklarda 24, 48 ve 72 saat ısıl kür uygulanmıştır. Geopolimer harç numuneleri üzerinde işlenebilirlik, birim ağırlık, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, su emme ve boşluk oranı, kılcal su emme, aşınma direnci, yangına dayanıklılık deneyleri ve içyapı deneyleri kapsamında FESEM, XRD analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, üretilen geopolimer numunelerin %1, %2 ve %3 oranlarında diatomit içermesi durumunda dayanım değerlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The influence of diatomite addition on the properties of physical and mechanical of class F fly ash based geopolymer mortar have been investigated in this study. The mortar mixture proportions have been determined 1:3:0.31 for binder, sand and water, respectively. Sodium hydroxide (NaOH) was selected as the activator and used to contain 10 % by weight of Na+ relative to the binder material. Diatomite was replaced with binder by weight basis at the rations of 1%, 2%, 3%, 4% and 5% in the mixtures. The produced geopolymer mortar samples were heat cured at 60°C, 75°C and 90°C in a furnace for 24, 48 and 72 hours. Unit weight, flow workability, flexural strength, compressive strength, water absorption and void ratio, capillary water absorption, abrasion resistance, fire resistance tests and in the scope at microstructure test FESEM, XRD analyzes were performed on geopolymer mortar samples. As a result of the study, it was seen that the strenght values increased if the geopolymer sample contained 1%, 2% and 3% diatomite.