Antalya Balbey mahallesi 366 ada 20 parselde bulunan sivil mimarlık örneğinin korunması
Preservation of the civil architecture example on 366 lot 20 parcel in Balbey quarter, Antalya
- Tez No: 606711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN İREM GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Antalya Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde antik çağlardan beri bir yerleşimin bulunduğu önemli bir liman kentidir. Kaleiçi bölgesinde sur duvarları içinde limana bağlı olarak gelişen kent, Osmanlılar döneminde sur dışına taşmaya başlamıştır. Sur dışında oluşan yerleşimden bugüne kadar özgünlüğünü koruyabilen geleneksel kent dokusu Balbey ve Haşimişcan Mahalleleri'nde bulunmaktadır. Balbey Mahallesi'nde korunması gerekli yapılardan günümüze ulaşan toplam kırk yedi adet kültür varlığı tescillenmiştir. Tez konusu olarak incelenen Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Balbey Mahallesi, 366 ada 20 parselde bulunan sivil mimari örneği de geleneksel kent dokusu içinde özgünlüğünü büyük ölçüde korumuş ve döneminin özelliklerini günümüze taşıyan bir yapıdır. İnşa edildiği dönemin 19. yüzyıl sonları olduğu düşünülen yapı, günümüze kadar konut işlevi ile kullanılmıştır. 20. yüzyıl başlarında yapıya mutfak, tuvalet ve banyo mekanlarının oluşturulması amacıyla ekler yapılmıştır. Günümüze kadar basit onarımlar dışında kapsamlı bir bakım, onarım ve restorasyon çalışması yapılmamıştır. Yapı, ilk olarak Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1990 yılında tescilli varlıklar listesine eklenmiş, 1992 yılında da bu listenin geçerliliği kabul edilmiştir. Tez çalışmasının konusunu kapsayan geleneksel konut yapıları bulundukları döneme ait tarihsel, kültürel ve sosyal yaşamın izlerini günümüze en önemli kültürel miras ögeleridir. Zaman içinde yaşam koşullarının değişmesi ve gelişen teknoloji ile çağdaş ihtiyaçlara cevap veremeyen tarihi konutları korumanın en etkili yolu; bu yapıları günümüzün şartlarına uyarlayarak kullanmaktır. Bu çalışma kapsamında, Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Balbey Mahallesi, 366 ada 20 parselde bulunan sivil mimarlık örneğinin belgelenmesi, korunması ve yeniden işlevlendirilerek kullanılması amacıyla analitik rölöve, restitüsyon ve restorasyon önerilerini kapsayan bir tez önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antalya is a significant harbor area the settlement region since ancient times in Mediterranean Region of Turkey. The city is surrounded by fortifications which has been developing in Kaleici Region that commenced overflowing outside the fortifications during Ottoman period. The settlement outside the defence walls, which has been preserved to the present day, is located in the Kaleici Region and its surrounding neighborhoods which are called Balbey and Haşimişcan quarters. A total of forty-seven cultural buildings have been registered in Balbey Neighborhood, to this date which have been preserved and reached today. The purpose of this the thesis is to study vernacular building in 366 Lot 20 Parcel Balbey Quarter of Muratpaşa District of Antalya, has preserved greatly within the traditional urban texture and convey the characteristics of its period to the present day. The structure is thought to be constructed lately 19th century, was used as a residence until present day. In the early 20th century, some additions were built with the purpose of adding kitchen, toilet and bathroom. Until today, comprehensive maintenance, repair and restoration work has not been performed except for basic repairs. The structure was first added to the list of the registered assets in 1990 by the Antalya Cultural and Natural Heritage Protection Board, and in 1992 list of the registered assets was accepted. The residential structures are the most important cultural heritage assests that convey the traces of the historical, cultural and social life of the period. With the changing of living conditions over time and advancing technology, the historic residential buildings may not be able to respond to the contemporary needs. The most effective way of conserving such structures is rehabilitation, i.e. to use them by adapting them to the contemporary requirements, which is conserving by using. Within the scope of this study, a thesis proposal including analytical survey, restitution and restoration proposals has been developed in order to document, protect and re-use the civilian architecture sample located in 366 Lot 20 Parcel Balbey Quarter of Muratpaşa District of Antalya.